Kale Arge turbo jet dünyasına meydan okuyor

KALEM Farkıyla...

Kale Arge turbo jet dünyasına meydan okuyor

Kale Arge turbo jet dünyasına meydan okuyor

Çanakkale’nin topraklarından doğan ve dünyaya açılan Kale Grubu son yılların Savunma Sanayini hareketlendiren en önemli şirketi. Turbo jet motor üretimiyle gerek hava gerek kara ve gerekse deniz üzerinden atılan füzeleri hedefine taşıyor.

10 yıldır Turbo Jet Motorları üzerinde emek harcayan Kale Arge, geçtiğimiz yıllarda ilk Turbo Jet Motoru KTJ-3250’yi üretmişti. Ardından bir buçuk sene içinde KTJ-1750’yi üretti ve alt yapı olarak ne denli hazır olduğunu kanıtladı.

Çakır füzesini hedefine büyük bir hız ve isabet ile taşıyacak olan KTJ-1750 turbo jet motorunun tüm testleri geçtiğimiz haftalarda başarı ile geçti. KTJ-1750 Çakır Füzesine üç boyutlu manevralar yaptırabileceği gibi aynı zamanda hedeflere karşı yüksek imha kabiliyeti sunacak.

Yüzde yüz yerli ve milli olan KTJ-1750 Çakır Füzesini 2023’ün ilk ayında uçuracak.
Kale Grubu, gelecek 10 yıl içinde neredeyse savunma sanayinin ihtiyaç duyacağı turbo motorlara cevap olacak. Sıfır dışa bağımlılık sunan Kale Arge, son yaptığı KTJ-1750 turbo jet motorunun yanı sıra Soma ve Atmaca’ya birer motor verdi. Bu yıl içinde Soma ve Atmaca’ya hareket kazandıracak motorların seri üretime geçilirken yıl içinde 18’den fazla motorun teslim edilebileceği ifade ediliyor.

Turbo Jet Motorların başında başarılı iş insanı Kale Grubu Başkan Yardımcısı ve Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay var. Okyay açıklamalarında Kale Grubu olarak hiçbir zaman hiçbir işi –mış- gibi yapmadıklarını altını çizerek ‘Biz dünyadaki ikinci 5. nesil savaş uçağı motorunu yapmaya talibiz’ diyerek bu konudaki iddiasını şöyle dile getiriyor.

‘Turbo Jet Motor geliştirebilme alt yapısını kurduk. İrtifa test düzeneklerini kurduk. Bizden istenen her türlü değişik motorları geliştirebilir ve üretebilir hale geldik. Dünyadaki ikinci 5. nesil savaş uçağı motorunu yapmaya talibiz. Ülkeme hizmet etmiş olmak adına bu teknoloji seviyesini ülkemize kazandırabilmek bizim için çok önemli bir gelişmedir’

Milli Muharip Uçağının motorunu üretmek için kolları sıvayan Kale Arge’nin büyük ortak olduğu şirket kuruldu ve 400 mühendisin yer alacağı projeye göre tasarım ve geliştirme Türkiye’de yapılacak. Kale Grubu savunma sanayinde yaptığı alt yapı yatırımlarıyla bu alanda çalışma yapan şirketlerden 20 yıl ileride. O nedenle Kale Arge adını gelecekte daha çok duyacağız.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST