Kanada ve Çanakkale arasında dostluk bağı

KALEM Farkıyla...

Kanada ve Çanakkale arasında dostluk bağı

Kanada ve Çanakkale arasında dostluk bağı

Kanada’nın Newfoundland ve Labrador Eyaletinin başkenti St.John’s’da Çanakkale Muharebeleri anısına dikilecek olan Çanakkale Anıtı’nın sembolik temel atma törenine, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun ve Tarihî Alan Başkanı İsmail Kaşdemir katıldı.

Düzenlenen törene, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, Türkiye Ottowa Büyükelçisi Selçuk Ünal, Tarihî Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ile Eyalet Valisi Judy May Foote, Eyalet Meclis Başkanı Perry Trımper, Eyalet Turizm, Kültür, Endüstri ve İnovasyon Bakanı Christopher Mıtchelmore ve dedesi Çanakkale Muharebeleri’nde görev yapmış olan St. John’s Belediye Başkanı Danny Breen katıldı. Törende Tarihî Alan Başkanı İsmail Kaşdemir; “Çok uzak diyarlarda, Tarihî Alan’da, 103 sene önce bir savaş esnasında karşı karşıya gelmiş atalarımızın yüksek hatıralarını bir anıtla onurlandırmak üzere burada toplanmış bulunmaktayız. Bu anlamlı törende, şehitlik mertebesine olan inançla, vatanı uğruna canını hiçe sayan Türk milletini temsil etmekten büyük onur duyuyorum” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından anıtın dikileceği alana yerleştirilen tabelanın açılışı yapılarak, iki milletin ilişkilerini temsilen Türk ve Kanada heyeti tarafından birlikte Dostluk Ağacı dikildi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST