Kanada’da Su ve Vicdan Nöbeti başladı

KALEM Farkıyla...

Kanada’da Su ve Vicdan Nöbeti başladı

Kanada’da Su ve Vicdan Nöbeti başladı

Çanakkale’de faaliyet gösteren Kanada merkezli altın madeni şirketinin Toronto’daki merkez ofisi önünde Su ve Vicdan Nöbeti başladı. Kanada Kaz Dağları Dayanışması – Toronto tarafından düzenlenen nöbet Pazar gününe dek sürecek. Pazar günü ise büyük bir eylem yapılacak.

Kanada merkezli altın şirketinin Kaz Dağları’ndaki doğa katliamına karşı şirketin Toronto’daki merkez ofisi önünde “Su ve Vicdan Nöbeti” geçtiğimiz gün başladı. “Kanada Kaz Dağları Dayanışması – Toronto” tarafından düzenlenen nöbet Pazar gününe dek sürecek. Pazar günü Toronto Dundas Meydanı’nda büyük bir eylem yapılacak. Geçtiğimiz gün başlayan nöbet eyleminde “Nature over profit!” (Doğa kârdan önemlidir), “Alamos, stop the ecocide in Mount Ida!” (Alamos, Kaz Dağları’ndaki doğa katliamını durdur!) sloganları atıldı. Burada okunan basın açıklamasında “Söz konusu sahada altın çıkarmak için 20 bin ton siyanür kullanılacak. Şirket projeyi tamamladığında büyük miktarda arsenik ve ağır metal bölgedeki toprağı kirletecek, olası bir siyanür sızması halinde ise bu tarihi bölgedeki doğal yaşam yok olacaktır” denildi. Çanakkale’de başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti’nin hatırlatıldığı açıklamada nöbetin maden şantiyesindeki faaliyetleri fiilen durdurmayı amaçladığına dikkat çekildi. Kaz Dağları’ndakine benzer yıkıcı projelerin Türkiye’nin başka bölgelerinde ve dünyanın bütün coğrafyalarında sürdüğü belirtilen açıklamada Kanada merkezli maden şirketlerinin dünya madenciliğinin yüzde 75’ini temsil ettiği ve bu şirketlerin hükümetlerle işbirliği içinde ülkelerin doğal kaynaklarını yağmaladıkları ifade edildi. Kanada dahil pek çok hükümetin, bir yandan kendilerini çevre dostu olarak gösterirken, diğer yandan, kârlarını artırmak için ormanları katleden, iklim değişikliğini hızlandıran, tarıma zarar veren, suları zehirleyen ve sayısız canlı türünün doğal ortamını yok eden kendi şirketlerine izin vermesinin ikiyüzlülük olduğuna dikkat çekilen açıklamada “Sadece Kaz Dağları’nda değil, dünyanın her yerinde, doğayı ve kaynaklarımızı katleden sömürücü kapitalist girişimlere karşı geleceğimize ve doğamıza sahip çıkmak için Alamos Gold’un önünde Su ve Vicdan Nöbeti’ni başlatıyoruz” denildi. Su ve Vicdan Nöbeti kapsamında 25 Ağustos 2019 Pazar gününe kadar her gün saat 16.00’da Alamos Gold’un merkez ofisinde buluşulacak. Açıklamada “Herkesi nöbetimize destek vermeye ve Pazar günü saat 13:00’da Dundas Square’de gerçekleştireceğimiz büyük eyleme katılmaya çağırıyoruz. Kaz Dağları’ndan Toronto’ya direniş her yerde!” denildi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST