‘Kara Cuma’ erken geldi!

KALEM Farkıyla...

‘Kara Cuma’ erken geldi!

‘Kara Cuma’ erken geldi!

Tüm dünyada indirim çılgınlığı günü olarak bilinen ‘Kara Cuma’, bu sene Türkiye’ye erken geldi. Küresel çapta mağazaların yaptığı dev indirimler, ülkemizde ise Merkez Bankası’nın ‘faiz indirimi’ kararıyla karşılık buldu. Faizin yüzde 15’e çekilmesiyle birlikte halihazırda hızla değer kaybeden Türk Lirası, 1 dolar karşısında 11 TL’yi görerek adeta dibe çakıldı.
Günlerdir süren TL’deki değer kaybı dün itibariyle hat safhaya ulaştı. 1 Doları satın alabilmek için artık 11 TL’ye ihtiyacımız var! Yaşanan bu gelişmelerin ardından toplanan Para Politikası Kurulu ise faiz indirimine gitme kararı aldı. Karar, Merkez Bankası tarafından şu sözlerle duyuruldu: “Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 16’dan yüzde 15’e indirilmesine karar vermiştir. Küresel iktisadi faaliyette yılın ilk yarısında yaşanan toparlanma ve aşılama oranlarındaki artışa rağmen salgında yeni varyantlar küresel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmaktadır. Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır. Başlıca tarımsal emtia ihracatçısı ülkelerde yaşanan iklim koşullarının küresel gıda fiyatları üzerinde olumsuz yansımaları görülmektedir.”
“Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmekle birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini değerlendirmektedir. Bu çerçevede, gelişmiş ülke merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını sürdürmekte, varlık alım programlarına devam etmektedir. Öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin dış talebin de etkisiyle güçlü seyrettiğine işaret etmektedir. Aşılamanın toplumun geneline yayılması salgından olumsuz etkilenen hizmetler, turizm ve bağlantılı sektörlerin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha dengeli bir bileşimle sürdürülmesine olanak tanımaktadır. Dayanıklı tüketim malları talebi yavaşlarken, dayanıksız tüketim mallarında toparlanma devam etmektedir. İhracattaki güçlü artış eğilimiyle yılın geri kalanında yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşmenin sürmesi beklenmekte, bu eğilimin güçlenerek devam etmesi fiyat istikrarı hedefi için önem arz etmektedir.”
Merkez Bankası’nın bu kararının ardından ise hem yerel hem de ulusal bazda pek çok önemli isim, politikacı ve iktisatçı duruma tepki gösterdi. Bizler de Kalem Gazetesi olarak yerelin “para gündemi”ni sizin için derledik:

“Merkez Bankası’nı rahat bırakın!”

DEVA Partisi İl Başkanı Berkan Karaca, TL’deki değer kaybı için sosyal medya hesabından şu sözleri kullandı: “Dolar, TL karşısında 2021 yıl Ocak ayından itibaren %40 değer kazandı. Bu tüm gelişen ülkeler arasında en yüksek rakam. İktidarı aklıselim olmaya, partimizin çözüm önerilerini uygulamaya davet ediyoruz. Basiretsiz politikalarınız, kötü yönetiminiz yüzünden vatandaşlarımız her gün her saat yoksullaşıyor. Çağrımızı tekrarlıyoruz: Merkez Bankası’nı rahat bırakın.”

“Önümüzdeki tüm engelleri aşarız”

AK Parti Çanakkale Milletvekili ve Grup Başkanvekili Bülent Turan, TL’deki çöküş için hükümeti istifaya çağırıp seçim isteyenler için “Türkiye’nin erken seçim gibi bir gündemi yok. Seçimler zamanında yapılacaktır! Türkiye, size rağmen, önündeki tüm engelleri aşma iradesine ve kararlılığına sahiptir. Bu gündeminizin hiç kimseye faydası yok” dedi.

Karikatürlerle isyan etti

ÇOMÜ’lü Akademisyen Cumhur Aslan, TL’deki değer kaybına sosyal medyadan paylaştığı karikatürlerle isyan ederek, “Erdoğan’ın faiz kararını alkışlamamak nasıl sonuca yol açar göreceğiz. Ülkemizden bazı kareler, hayata ve ekonomiye dair…” dedi.

“Biz ne suç işledik?”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü’nden emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek de TL’nin dramına sosyal medya hesabından ses yükseltti. Perinçek, “Allah’ım biz ne suç işledik de; bize AKP gibi bir iktidarı ve CHP gibi bir muhalefeti layık gördün” dedi.

“Göz göre göre yoksulluğu arttırıyorlar”

CHP Çanakkale Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek Twitter hesabından yaptığı paylaşımla Merkez Bankası’nın kararını eleştirdi. Erkek, “Bu faiz kararı bize yine gösterdi ki TCMB bağımsız değil. Kararın arkasındaki Saray’ın halkı düşündüğü yok. İktidar göz göre göre yoksulluğu bu kadar artıracak karara imza atıyorsa kendilerini ve ödemelerini Dolarla alan yandaşları düşünüyor demektir!” dedi.

“Yakalarına yapışmalısınız!”

CHP’li Özgür Şimşek de AK Partililerin bu gidişat karşısında sessiz kalmasını eleştirerek şöyle dedi: “Biz bir CHP’li olarak partimizin içinde Genel Başkanımızı dahi eleştiriyoruz, yeri geliyor Kurultay çağrısı yapıyoruz! Yapamıyorsun diyoruz! AKP’li arkadaşlara sesleniyorum, Allah aşkına siz nasıl insanlarsınız? Adamın yönettiği ülkede ekonomi mahvolmuş! Nasıl sessiz kalıyorsunuz? Benim CHP’li olmadan önce bir Türk vatandaşı olduğum gibi sizlerde AKP’li olmadan önce onurlu birer Türk vatandaşısınız! Hesap sormalısınız! Bizlerden önce yöneticilerinizin yakalarına siz yapışmalısınız!”

“Tek Adam” rejimini işaret etti

İktisatçı Sermet Atadinç, piyasalardaki çalkalanmaya “Yaşananlar tek adam rejiminin ülkeyi felakete getirdiğinin çok net ifadesidir. Simdi birleşik örgütlü mücadele dışında hiçbir şeyin hükmü kalmamıştır” dedi.

“Sistem çürük olduktan sonra…”

Gelecek Partisi İl Başkanı Yiğit Akkoyun, sorunun komple sistem olduğunu söyleyerek “Anlamadıkları tek şey sistem çürük olduktan sonra ne yaparsan boş… Her geçen gün paramızın değerini yerle bir etmeye devam ediyorsunuz” dedi.

 

Galeri

Düşünceleriniz...

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST