Karaçam doğal gençleştirme çalışmalarında büyük başarı

KALEM Farkıyla...

Karaçam doğal gençleştirme çalışmalarında büyük başarı

Karaçam doğal gençleştirme çalışmalarında büyük başarı

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünce, 2018 yılında 4480 dekar karaçam ormanında yapılan doğal gençleştirme(tohumdan) çalışmalarında büyük başarı sağlandı.

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü tarafından 2018 yılı Haziran-Temmuz aylarında kozalak sayımı yapılarak, 2018 yılının bol tohum yılı olduğu tespit edilerek çalışmalara başlanmasına karar verildi. Karaçam doğal gençleştirme programı kapsamında 2018 yılı sonbahar aylarında tohumlama kesimi yapılan 4480 dekar sahada çalışmalar tamamlanarak, 2019 yılı Nisan ayı başından itibaren çimlenmeler elde edilmeye başlandı. Gençleştirmeye konu sahalarda, üretim çalışmaları bitirilerek, bütün sahalarda uygun çimlenme yatağı oluşturulması amacıyla tam alanda makine ile arazi hazırlığı yapıldı. 2019 yılı Mart ayı içinde tohum ağacı vasfı taşıyan ağaçlardaki kozalakların açılmaya başlaması ile tohum dökümü gerçekleştirildi. Bu esnada civar ormanlarda bulunan üstün vasıflı ağaçlardan toplanan 127 bin 500 kg karaçam kozalağından elde edilen 3 bin 200 kg tohum (48 milyon adet) takviye olarak sahalara atılıp çalışmanın başarısının artırılması sağlandı.Yapılan kontrollerde karaçam çimlenmelerinin oldukça tatmin edici seviyelerde olduğu, yoğun olarak gerçekleşen tohum dökümünü takiben toprağa ulaşan tohumların Nisan-Mayıs aylarında çimlendiği ve gençleştirme çalışmalarında başarı oranının yüzde yüz olduğu tespit edildi. Sahaları inceleyen Çanakkale Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy; “Zamana karşı yapılan detaylı ve özenli çalışmalar sonucu elde edilen başarı her türlü takdire şayandır, kısa zaman aralığında gayretli ve üstün çabaları ile bu başarıya imza atan ve katkı sağlayan tüm personelimizi tebrik eder, başarılarının devamını dilerim” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST