”Katiyen siyanürle altın elde edilmesine izin vermezdim”

KALEM Farkıyla...

”Katiyen siyanürle altın elde edilmesine izin vermezdim”

”Katiyen siyanürle altın elde edilmesine izin vermezdim”

Geleneksel hale getirilen Cumhur Ersümer-Çanakkaleli gazeteciler buluşması geçtiğimiz Pazar günü Güzelyalı Köyü’nde gerçekleşti. Kare bir masada buluşan eski bakan Ersümer ve deneyimli gazeteciler siyasi gündemi ve ekonomiyi konuştu.

Ersümer, gazetecilerin sorularını yanıtladığı buluşmada, gazetecilerin sorunlarına da değindi. Deneyimli siyaset adamı Ersümer, AK Parti’nin büyük şehirleri kaybetmesinin insanlar üzerinde “Haa bunlar da kaybedebiliyormuş” imajı yarattığına işaret ederek “Bu kaybetme insanlara cesaret verdi” diye konuştu.

NE CHP KIPIRDAYABİLİR NE İYİ PARTİ

Genç işsizliğin çok önemli olduğunu dile getiren Ersümer, “Bir masada oturan 4 gençten biri işsiz. Bunu biliyoruz ve bu son derece can yakıcı. Ben bakanlıktan ayrılalı yıllar oldu ama hala bana bile cv yollayan gençler var. Biri benden iş isteyecek diye korkuyorum” dedi.

CHP’nin parlamenter sisteme geçeceğini seçim beyannamesine yazmasına karşın, “AK Parti getirin parlamenter sistem önerisini dese ne CHP kıpırdayabilir ne İyi Parti. Parlamenter sistemde AK Parti tek başına iktidar olur” diyerek insanların aldatıldığına vurgu yapan Ersümer yeni partilerin kurulmasıyla roller değişebileceğini söyledi.

İttifakların yeni partiler kurulduktan sonra ilerleyebilmesi için bir düzen ve disiplin gerektiğini dile getiren Ersümer, “Bir arada mesaj verebiliyor olmaları lazım, bir dilleri olmalı. Ben İyi Parti’nin Babacan ve Davutoğlu’nun yanında daha iyi hissedeceğini düşünüyorum” dedi.

BEN AYNA TEORİSİNE İNANIYORUM

Türkiye’nin bir DNA’sı olduğuna işaret eden Ersümer “şu anda partilerin DNA’sını okuyamıyoruz, partiler arasındaki gelgitler belirleyici olacaktır. Ben ayna teorisine inanıyorum. İnsanlar baktığı zaman kendini görmek istiyor. Ben kendimi nerede gördüğüme bakacağım” yaklaşımıyla bakışını açıkladı.

Altın madenleri ile ilgili de açıklamalarda bulunan Cumhur Ersümer, bizim bu altınlara ihtiyacımız olduğunun altını çizerek, “Bu altınlar Türkiye’de kalmalı. Türk şirketleri bu altınları çıkarmalı. İşte bakınız Akdeniz’de 3 trilyon dolarlık doğalgaz rezervi var. Biz de oradayız. Tek başımıza orada olmamız mı doğru yoksa blok içinde mi yer almalıydık. Biz buradaki rezervin yüzde 20’sini alsam Türkiye’nin dış borcu biter” dedi.

Kaz Dağları’nda altın arama ruhsatı konusuna da değinen Ersümer, geçmişte kendisinin verdiği ruhsatın arama ruhsatı olduğunu belirterek “Avrupa Birliği siyanür ile altın elde edilmesini yasakladı. Ben de bu karara uyar, katiyen siyanür ile altın elde edilmesine müsaade etmezdim. Bugün böyle düşünüyorum” diye konuştu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST