Kazdağları savunucuları gözaltıları şikayet etti

KALEM Farkıyla...

Kazdağları savunucuları gözaltıları şikayet etti

Kazdağları savunucuları gözaltıları şikayet etti

“Pandemiyi maden şirketi için fırsata çevirenlerden şikayetçiyiz”

Yaklaşık 1 senedir Kirazlı-Balaban mevkiindeki alanda Su ve Vicdan Nöbeti tutan Kazdağları savunucuları, Çanakkale Adliyesi’ne giderek yapılan gözaltıları ve pandemi bahanesiyle alana alınmamalarını dilekçe vererek şikayet etti.

Kirazlı-Balaban’da maden alanına sokulmayan, para cezası kesilen ve gözaltına alınan Kazdağları savunucuları, Çanakkale Adliyesi’ne giderek yaşananlar hakkında şikayet dilekçesi verdiler. Dilekçelerin verilmesi sonrası Çanakkale Adliyesi önünde basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Pandemiyi maden şirketi için fırsata çevirenlerden ve bunun uygulayıcılarından şikayetçiyiz.Kazdağları’nı yok edecek olan maden projesi ile hala daha Kirazlı’da ağaç kesilen mevkiide bulunmakta olan AlamosGold’un ( Doğu Biga Madencilik’in) tahliye edilmesi için devam eden nöbete yönelik baskılar devam ediyor. Pandemi süresinde İl Hıfzıssıha Kurulu’nun aldığı ‘normalleşme’ öncesi kararlara dayanak yapılarak keyfiyete göre uygulamalara maruz kaldık. Kamuoyunun bildiği üzere; 9 Haziran’da ‘ormana giriş’ yasak denilerek bölge jandarma komutanlığı tarafından ‘nöbet alanından çıkmazsanız adli işlem yaparım’ tehdidiyle çıkartılmış, gözaltı için karakol yolunda yürütülmüş, gözaltı işlemi yapılmadan serbest bırakılmıştık. 9 Haziran’dan 14 Haziran’a kadar nöbete katılmak üzere her gün gittiğimiz Kirazlı’da bölge jandarma komutanlığınca nöbet alanına aynı gerekçe ile sokulmadık. 14 Haziran Pazar günü milletvekilleri, sivil toplum örgütleri ve Çanakkalelilerin Kirazlı’ya gelmesiyle birlikte sözde ‘orman yasağı’ ortadan kalkmış oldu. Ancak ilgili bölgede jandarma nöbet tutmaya ve gelenlere orman yasak demeye ve kimlik sormaya devam ediyor. Bugün bölge jandarma komutanlığının pandemi kurulunun nisan ayında aldığı ve normalleşme sürecinde çıkan yeni genelgelerle geçerliliğini kaybeden bu yasakla ilgili yurttaştan yurttaşa farklı uygulamalarda bulunduğu, keyfi gözaltı yapmaya çalıştığı, gözaltı adıyla hukuksuz uygulamalar yaptığı durumunu şikayet etmek üzere adliyeye geldik. 9 Haziran itibariyle ‘yeni gelenler alınmayacak’ emirini veren ve uygulayanlarla ilgili ve bu uygulamalardaki keyfilikten bahsettiğimiz suç duyurusunda bulunduk. Pandemi salgınında ormana yurttaş girişini yasaklayanlar da, bu yasak kalktıktan sonra devam ettirenler de, Kirazlı’da tek orman alanı Kazdağları için tutulan nöbet yeriymiş gibi davrananlardan da şikayetçiyiz. Bu uygulamaların nöbetimizi bitirmeye ve AlamosGold’un (Doğu Biga Madencilik’in) faaliyetlerini devam ettirmeye yarayacağı aşikardır. İdari makamlar ve kamu görevlileri yasa Dışı emir vermemeli ve kolluk güçleri bu hukuksuz emirlerin uygulayıcısı olmamalıdır. Bu ülkenin yurttaşları olarak bu hukuksuzluğa dur diyerek ormanların ve doğanın yanında olmaya devam ediyoruz.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST