“Kazdağlarına sahip çıkalım!”

KALEM Farkıyla...

“Kazdağlarına sahip çıkalım!”

“Kazdağlarına sahip çıkalım!”

Sol Parti Çanakkale İl Örgütü tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında İl Hıfzısıhha Kurulu tarafından alınan Kazdağları kararına tepki gösterilerek; “Yapılan tüm baskı ve yıldırma politikalarını kınıyor ve protesto ediyoruz. Kazdağlarına sahip çıkalım!” denildi.

Kirazlı/Balaban’da nöbet tutan eylemcilerin çadırlı nöbetlerini bitirmek üzere, alanın boşaltması yönünde yapılan tebligata Sol Parti Çanakkale İl Örgütü’nden de tepki geldi. Konuyla ilgili Sol Parti Çanakkale İl Örgütü’nden yapılan yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “Yapılan tebligatın 2. Maddesinde ‘Salgın döneminde virüs bulaşıcılığını önlemek için Orman Bölge Müdürlüğünün izni olmadan ormanlık alanlarda, orman içi ve kenarındaki mesire yerlerinde piknik yapılması, girilmesi……. konaklanması, gecelenmesi….. nin yasaklanmasına, konu ile ilgili Orman Bölge Müdürlüğü ve yetkili kolluk birimleri tarafından gerekli her türlü tedbirin alınmasına…’ diye devam eden bu karar; adeta adrese yazılmış gibidir. Yani “gidin ve Kirazlı’da nöbet tutanları oradan hemen kovun” demeye getirmişlerdir. Kirazlı’nın doğasını ve ormanlarını Kanadalı şirkete ve onun yerli işbirlikçilerine fütursuzca peşkeş çekmekte bir beis görmeyenler, şimdi “ormanlık alanlara girilmesi”nin bile yasaklandığına hükmediyorlar. Ey muktedirler, sormazlar mı bölgede yüzbinlerce ağaç katledilirken ve Çanakkale’ye içme suyu sağlayan tek kaynak olan Atikhisar Barajı kirletilirken aklınız neredeydi! Biz bunların ne anlama geldiğini biliyoruz. Kapitalizmin saldırgan, acımasız ve çirkin yüzü her yerde, her zaman karşımıza çıkıyor. Kehanet gibi olmasın ama muhtemelen yeniden ağaç ve doğa katliamını sürdürmek için krizi bahane ederek ‘altın arama faaliyetleri’nin önündeki engelleri temizlemeye; salgını ‘allahın bir lütfu’ olarak kullanmaya cüret edeceklerdir. Bu vesileyle yapılan tüm baskı ve yıldırma politikalarını kınıyor ve protesto ediyoruz. Unutmayın ki Kazdağları’nın üstü sizin lanetli altınınızdan daha değerlidir! Kazdağlarına sahip çıkalım! Birleşe birleşe kazanacağız!”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST