Kazdağları’nın sükûneti ve çığlığı sergileniyor

KALEM Farkıyla...

Kazdağları’nın sükûneti ve çığlığı sergileniyor

Kazdağları’nın sükûneti ve çığlığı sergileniyor

Fotoğraf sanatçısı Aykan Özener tarafından uzun bir zaman çizgisinde Kazdağları’nda çekilen fotoğraf kareleri, 21 Eylül’e kadar Yalı Hanı’nda sergilenecek. İki bölümden oluşan “Dağ” isimli sergide, Kazdağları’nın güzellikleri ve madencilik faaliyetleri sırasında katledilen doğanın talanına karşı halkın duruşunun yer aldığı fotoğraf kareleri sergileniyor.

İnsan Hakları Derneği Çanakkale Şubesi’nin katkılarıyla, Dünya Barış Günü etkinlikleri kapsamında fotoğraf sanatçısı Aykan Özener tarafından uzun bir zaman diliminde aralıklarla çekilen Kazdağları fotoğrafları 21 Eylül’e kadar Yalı Hanı’nda sergilenecek. İki bölümden oluşan 20 parçalık sergide Kazdağları’nın güzelliklerinin yer aldığı fotoğraf kareleri ile madencilik faaliyetlerinin tehdit ettiği doğayı korumaya yönelik verilen mücadeleden kareler sergileniyor. Pazartesi günü saat 16.30’da yapılan açılışa Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan dahil çok sayıda sanatsever katıldı. Sergide konuşma gerçekleştiren Aykan Özener, Kazdağları’nda Kanadalı şirkete karşı verilen mücadelenin bir başka örneğinin zamanında Kanada’da yaşayan Kızılderililerin de verdiğini anımsatarak, bir Kanadalı Kızılderili’nin Seattle ABD Başkanı’na yazdığı mektubu örnek gösterdi. Bahsi geçen mektupta; “Beyaz adamların şefine; toprak bizim anamızdır. Toprağa ne olursa, çocuklarına da aynısı olur. İnsan toprağa tükürürse kendi yüzüne tükürmüş olur” ifadeleri yer alıyor. Özener yaptığı konuşmada; “Beyaz adam öyküsü bugün de devam ediyor. Doğayla barışmak isteyen insanlar ise beyaz adam ile mücadeleye…” ifadelerini belirtti. Sergide konuşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise serginin çok güzel olduğunu belirterek sanatçıyı tebrik etti. Başkan Gökhan devamla Kazdağları’ndaki mücadeleye dikkat çekerek, doğa katliamının sonuçlarının geri döndürülemez olduğundan bahsetti. Başkan Gökhan konuşmasının devamında; “Bu mücadeleyi yapmazsak yarın vicdan azabından mahvoluruz. Oraya bir tek damla siyanür damlamadan bu işin sonuçlanması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST