Kentte 23 Nisan coşkusu

KALEM Farkıyla...

Kentte 23 Nisan coşkusu

Kentte 23 Nisan coşkusu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu yıl da birbirinden güzel etkinliklere ev sahipliği yaptı. Yarının çocukları kendileri için düzenlenen birçok etkinlikte keyifli dakikalar yaşarken, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’e kendilerine sunduğu bu önemli gün için teşekkürlerini ilettiler.

Bayram törenle başladı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Cumhuriyet Meydanı’nda bugün düzenlenen resmi tören ile başladı. Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, Cumhuriyet Meydanı’na çelenk konulması ile başladı. Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen törene Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, öğrenciler ile birlikte Atatürk Anıtına çelenk bıraktı. Ardından Saygı Duruşu’nda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Devamla Barbaros Hayrettinpaşa İlkokulu Öğrencisi Eymen Erdem, günün anlamına ilişkin yazdığı kompozisyonu okudu.İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, günün anlam ve önemine ilişkin kürsüde yaptığı konuşmada; ” Bugün millet iradesinin egemenliğinin hakim kılınarak Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, Türkiye Büyük Milet Meclisi’nin açılışının 99’uncu yıldönümünü kutluyoruz. Şehitlerimizin kanlarıyla sulanan bu cennet vatanının korunması ve bayrağımızın ilelebet dalgalanması için birlik, beraberlik ve bütünlük içinde verilmiş olan mücadeleleri bugün millet olarak çok iyi idrak etmeliyiz. Çanakkale Ruhu’nu, 1’inci Meclis Ruhu’nu, 15 Temmuz Ruhu’nu daima yaşatmalıyız. Bize düşen görev Gazi Mustafa Kemal’in işaret ettiği Türk İstiklal ve Cumhuriyeti korumak, yarınlarımıza bu bilinci aktarmak ve vatan topraklarını tüm dünyayı bizden sonraki nesillere daha güvenli bir şekilde emanet etmektir” dedi.

Güneşhan: “Her çocuğun yüzünün güldüğü bir Türkiye diliyoruz”
CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı konuşmada;  “Bugün burada Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın töreni için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün temeli olan Cumhuriyetimizin sembolü olan, milletimizin temsilcisi Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920’de Ankara’da kurulmuş olup, bu topraklarda esareti asla kabul etmeyeceğimizi tüm dünyaya göstermiştir. Kuvayı milliye ruhuyla kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi, ulusal birliğimizin ve Türkiye milli tarihimizin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır. 23 Nisan 1920 milletimizin tutsaklık zincirini kırarak, tarih sahnesine çıktığı ve egemenliği kendi eline aldığı gündür. Esaret ve işgal zincirlerini kıran insanlarımızı özgürlüğe kavuşturan, milletin kanıyla, canıyla elde ettiği egemenliğin simgesi olan meclisimizi, kuruluş günü bizzat Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklarımıza ve yeni nesillere armağan etmiştir. Bu armağan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ülkemize karşı bitmeyen tükenmeyen sorumluluğunun simgesidir. Dolayısıyla halkın temsilcisi olan milletvekillerinin oluşturduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin en öncelikli görevi bu ülkedeki bütün vatandaşların hak ve özgürlüklerini korumak, demokratik, laik, sosyal hukuk devletini geliştirmek ve ülkeyi çağdaş medeniyetler seviyesinin bile üstüne çıkmasını sağlamaktır” dedi.

“Tek adam rejimi dönemi yaşıyoruz”
Güneşhan konuşmasının devamında; “Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; şimdiye kadar milletimizin başına gelen bütün felaketler, kendi talih ve geleceğini başka birinin eline terk etmesinden kaynaklanmıştır. Tarihte, hakkını, hukukunu, iradesini tek bir adama bırakan hiçbir millet, huzur ve refaha ulaşamamıştır. Tıpkı bugün ülkemizin içinde bulunduğu durum gibi. Bugün ülkemizde tüm yetkilerin tek kişide toplandığı tek adam rejimi dönemi yaşıyoruz. Milletimiz bu hatadan bir önce dönecek ve kendi hakkına kararlılıkla sahip çıkacaktır. Demokrasinin gelişmesi, adaletin sağlanması, hukuk devletinin güçlenmesi, ülkemizde barışın ve kalkınmanın teminatıdır. Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 99. yıldönünümde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milletimizin bağımsızlığı ve özgürlüğü için canını feda eden kahramanlarımızı, şehit ve gazilerimi saygıyla anıyor, aziz milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, her çocuğun yüzünün güldüğü, kalbinin sevgiyle ısındığı bir Türkiye diliyoruz” dedi.

Alternatif törende çelenkler konuldu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda resmi törenin ardından alternatif tören düzenlendi. Atatürk Anıtı önünde düzenlenen alternatif törende CHP, İYİ Parti, Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye Yardımseverler Derneği, Çanakkale Diş hekimleri Odası, Türk Anneler Derneği, Türkiye Emekli Subaylar Derneği, Türk Hava Kurumu Çanakkale Şubesi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Çanakkale Şubesi çelenk sunumu gerçekleştirdi.

Coşku tüm gün devam etti
Çocukların bayramında etkinlikler tüm hızıyla devam etti. Çağlar Kaynak Basketbol Sahası’nda çocukların yaptığı dans gösterileri görülmeye değerdi. Doğa Koleji öğrencilerinin hazırlamış olduğu koro konseri de dinleyicilerden büyük alkış aldı. Veliler de büyük bir heyecanla çocukları takip etti. Kordonboyu’na kurulan stantlarda ise öğrenciler resim ve kilden heykeller yaptı. Başka stantlarda ise öğrenciler yapmış olduğu bilimsel projeler sergilendi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST