“Kesilen ağaç sayısı 347 bin 815”

KALEM Farkıyla...

“Kesilen ağaç sayısı 347 bin 815”

“Kesilen ağaç sayısı 347 bin 815”

Türkiye Ormancılar Derneği Denetleme Kurulu Başkanı, Orman Mühendisleri Odası Eski Genel Başkanı Salih Sönmezışık tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasında, yapılan çalışmalar sonucunda Kirazlı’daki maden bölgesinde toplam 347 bin 815 ağacın kesildiğinin tespit edildiği belirtildi.

Türkiye Ormancılar Derneği Denetleme Kurulu Başkanı, Orman Mühendisleri Odası Eski Genel Başkanı Salih Sönmezışık, dün saat 13:00’da Çanakkale Valiliği önünde açıklaması gerçekleştirdi. Çanakkale Belediye Başkan Yardımcıları İrfan Mutluay ve Rebiye Ünüvarın da yer aldığı basın açıklamasına onlarca Çanakkaleli de katıldı. Toplanan kalabalığa konuşan Salih Sönmezışık, Türkiye Ormancılar Derneği tarafından yapılan 3 günlük çalışmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Gerçekleştirilen ağaç katliamı nedeniyle ekosistemin bozulacağını belirten Sönmezışık, endemik bir tür olan Kazdağı Göknarı’nın yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu dile getirdi. Sönmezışık ayrıca kesilen ağaçların erezyona sebep olacağını ve Çanakkale’nin tek içme su kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın ileride çamur ile dolacağını söyledi. Yaşanan süreçte en çok sorgulanan konunun kesilen ağaç sayısı olduğunu belirten Sönmezışık, derneklerinin tespitine göre kesilen ağaç sayısının 347 bin 815 adet olduğu dile getirdi. Sönmezışık konuşmasının devamında; “Kirazlı’da ahlaki değerler göz ardı edilerek, ihanet ve ihmalin egemen olduğu bir cinayet işlenmiştir. Bu nedenle, proje hemen iptal edilmeli ve ruhsatı bir daha uzatılmamalıdır” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST