“Kimsenin malını çalmadılar”

KALEM Farkıyla...

“Kimsenin malını çalmadılar”

“Kimsenin malını çalmadılar”

Eğitim-SEN Çanakkale Şubesi 6 Mayıs 1972 senesinde idam edilen; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile ilgili yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, “Kimseyi öldürmediler, kimsenin malını çalmadılar, ülkenin topraklarını satmadılar” ifadeleri kullanıldı.

Eğitim-SEN Çanakkale Şubesi 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın ölüm yılında yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, “Onlar 50 yıl önce 20’li yaşlardaydılar.Kimseyi öldürmediler, kimsenin malını çalmadılar, ülkenin topraklarını satmadılar. Tek suçları; emperyalistlerle mücadele için halkı, işçileri ve köylüleri bilinçlendirmeleriydi. Eşit ve özgür bir dünya için ipi ilk göğüsleyenlerdendi onlar.6. Filo’yu denize döken, emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesi verendi onlar.Bedenlerini öldürdüler, fakat fikirleri yaktığı bağımsızlık ve devrim meşalesi 50 yıl sonra da hâlâ memleketi aydınlatmaya yaşamaya devam ediyor.İdamlarının 50. yılında onları anıyoruz ve hep birlikte söylüyoruz;bitmedi sürüyor o kavga ve sürecek,yeryüzüaşkın yüzü oluncaya dek. Işıklar içinde uyusunlar… Anılarına saygı, sevgi ve özlemle” ifadeleri kullanıldı

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST