Kira artışında yüzde 25 barajı kalkacak!

KALEM Farkıyla...

Kira artışında yüzde 25 barajı kalkacak!

Kira artışında yüzde 25 barajı kalkacak!

“Evini satmış gibi yapıp kiracıya ihtar çeken var”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ‘kira artışlarının yüzde 25 ile sınırlanması’ uygulamasının Temmuz ayında süresi bitince yenilenmeyeceğini duyurdu. TÜGEM İl Temsilcisi ve Gayrimenkul Danışmanı Mustafa Alptuğ Akkoca, geçtiğimiz dönemde ev sahipleri ile kiracı arasında büyük gerilimlerin yaşanmasına neden olan yüzde 25 uygulamasının, Temmuz ayında tedavülden kalkacak olmasını değerlendirdi. Akkoca; mevcutta kiracılı evi olan ev sahiplerinin, olası kiracıların daha yüksek bedeller ödeyebileceği hissine kapıldığını ve daha fazla kazanç umuduyla kiracısıyla sorun yaşamasına sebep olduğunu söyleyerek yaşanan olaylardan örnek verdi. Akkoca, “Bir ev sahibinin kiracının evden çıkmayacağını ve kirayı da yüzde 25’in üzerinde artırmayacağını beyan etmesi üzerine evi satmış gibi yaparak noterden başkası adına tahliye istemiyle ihtar çekmişti” dedi.

Çanakkale’deki emlak piyasası, enflasyondan nasibini aldı. Büyükşehirler ile kafa kafaya yarışan ev kiraları ve konut sayısının azlığı, yaşanması olası bir konut krizinin çanlarını çalıyor. Memurlar, öğrenciler, asgari ücretliler ve emekliler… Kira artışlarının inanılmaz rakamlarda seyrettiği bu günlerde, evlerinden çıkarılma riskiyle karşı karşıya gelen kesim… Pek çok ev sahibi, civardaki dairelerin fiyatlarının arttığı gerekçesiyle kiracılarının kapısına dayandı. Yasal oran olan yüzde 25’in üzerinde veya kontrat tarihi gelmeden yapılmak istenen kira artış talepleri nedeniyle, kiracılar kâbus gibi günler yaşıyor.

Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, olağanüstü bir dönemde olağanüstü bir düzenleme olarak nitelendirdiği, ‘kira artışlarının yüzde 25 ile sınırlanması’ uygulamasının Temmuz ayında süresi bitince yenilenmeyeceğini, kira artışlarının kiracı ve ev sahipleri arasında kararlaştırılacağını kaydetmişti. Yüzde 25 kararı alınarak kiracı korunmaya çalışılmış ve belki de pek çok sorunun önüne geçilmesi sağlanmıştı. Temmuz ayında yenilenmeyecek olması, kiracı ve ev sahibi arasındaki ilişkiyi nasıl etkileyecek? Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) İl Temsilcisi ve Gayrimenkul Danışmanı Mustafa Alptuğ Akkoca, Çanakkale’nin emlak piyasasına ilişkin güncel parametreleri değerlendirerek, merak edilen soruları cevapladı.

“Yüzde 25’lik artışı yeterli bulmayan birçok ev sahibi kiracıyı evden çıkarmaya çalıştı”
Akkoca, geçtiğimiz yıl pandemi sürecinden sonra yaşananları aslında bir başka boyutta değerlendirmek gerektiğini söyleyerek, “Barınma ihtiyacının talebi baskıladığı, arzın mümkün olmadığı bir dönemi, kiracı ve ev sahipleri birlikte atlatmaya çalıştık. Tabii yasal düzenleme bu süreçte mağduriyetleri önlemek adına doğru bir hamle gibi görünse de birçok anlaşmazlığı ve hukuksuz davranışı da beraberinde getirdi demekte bir sakınca görmüyorum. Kiracıların enflasyona karşı yanında olan yüzde 25 kira artışı, örneğin ticari işletmeler için uygulanmadı ve burada ciddi bir haksızlık oluştu ya da yüzde 25’lik artışı yeterli bulmayan birçok ev sahibi, kiracısını çıkarmak için kira tespit davası açma yolunu tercih etti veya evini satışa çıkarma yoluyla kiracıyı evden çıkarmaya çalıştı. Aslında bütün bunların konut sektörüne etkilerini düşündüğümüzde devletin müdahalesinin doğru sonuçlar doğurmadığını da görmemizi sağlıyor. Yani önümüzdeki dönemde bu artış oranı sınırlamasının devam etmiyor oluşu ev sahipleri ve kiracılar arasında yapılacak anlaşmaların geçmiş yıllarda olduğu gibi karşılıklı anlayış ile olmasını sağlayabilir. Aksi halde bir taraf tutma psikolojisi insanların vicdanındaki adalet duygusunu zorbalığa dönüştürebilir” dedi.

“Yaşam standartlarına uygun talebi karşılayacak arz yok”
Çanakkale Merkez ilçesinde bulunan en uygun fiyatlı 1+1 kiralık dairelerin, 3 bin TL’den; 2+1’lerin ise 5-6 bin TL’den başladığını ifade eden Akkoca, “Bu fiyatlar, artık duymaya alıştığımız fiyatlar oldu. Metrekare bazında fiyatlar şu an Çanakkale Merkez’de kira/metrekare 50-60 TL konut için endekslerde görünen tutarlar. Bu kira fiyatlarının yükselmesi elbette bekleniyor çünkü ev sahipleri üzerinde az önce de bahsettiğim gibi bir baskı ve sınırlama yapılması talebin çok yoğun olduğu dönemde ters etki yarattı. Yaz aylarını hatırlarsanız özellikle memur tayinlerinin olduğu ve üniversite öğrencilerinin kayıt olduğu döneme denk gelen bu azami yüzde 25 kira artışı uygulaması mevcutta kiracılı evi olan ev sahiplerini olası kiracıların daha yüksek bedeller ödeyebileceği hissine kapılmasını ve daha fazla kazanç umuduyla kiracısıyla sorun yaşamasını sağladı. Kiralık ev bulma konusunda sorun yaz aylarındaki kadar olmasa da halen yaşam standartlarına uygun talebi karşılayacak yeterince arz olmadığı için sorun yaşamaya devam ediyoruz ve yeni imar alanları açılmadan yeni konut projeleri yapılmadan çözülecek gibi de değil” şeklinde konuştu.

Yoğun talep alan ‘Yeni Evim’ kampanyası herkese uygun değil
Satılık ev piyasasında ise son günlerde bir yapay hareketliliğin mevcut olduğunu vurgulayan Akkoca, “Yeni yıl itibariyle Bakan Nebati Bey tarafından açıklanan ‘Yeni Evim’ kampanyası ve 0.69 faiz oranı ile 15 yıl (180 ay) vadeli kredi imkânı vatandaşlarımızı heyecanlandırmış olacak ki tüm meslektaşlarımın da bunu hissettiğini söyleyebiliriz. Bir anda açıklanan şartlara uygun olduğunu düşünen vatandaşlarımızın hem emlak danışmanları olarak bizleri hem de banka personellerini telefon yağmuruna tuttuklarına şahit olduğumuz bir dönemdeyiz. Barınma ihtiyacı olan vatandaşlarımızın ilk evlerini almalarını elbette çok isteriz ama birçok vatandaşımızın da bu kampanyadan yararlanamayacağını da buradan belirtmekte fayda var. Kampanyaya katılım ile ilgili şartların dışında müteahhitler için belirlenen şartlar ve başvuru koşulları düşünüldüğünde vatandaşlarımızın bu kampanyaya uygun sıfır konut bulmaları da maalesef çok kolay olmayacak gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

Arabuluculuk ile sorunlar daha hızlı çözüme ulaşıyor
2022 yılında kiracı ile ev sahibi anlaşmazlıklarının adeta patlama yaptığının altını çizen Akkoca, “Bu anlaşmazlıkların çokluğu sebebiyle meclis tarafından hazırlanan ‘7. Yargı Paketi’ içerisine kira uyuşmazlıkları ile ilgili çözümlerin arabuluculuk kapsamına alınması sağlanıyor. Arabuluculuk kapsamına alınması ile birlikte bu gibi sorunların daha hızlı ve uzlaşma yöntemi ile çözüleceğine inanıyoruz. Maalesef bu tip konularda mahkeme süreçleri uzayan davalar sorunun çözümünden çok daha büyük sorunları ve hak kayıplarını beraberinde getiriyor. Tabii emlak piyasası içerisinde çok ilginç durumlarla ya da dava konularıyla da karşılaşıyoruz; örneğin bir ev sahibi vatandaşımız kiracının evden çıkmayacağını ve kirayı da yüzde 25’in üzerinde artırmayacağını beyan etmesi üzerine evi satmış gibi yaparak noterden başkası adına tahliye istemiyle ihtar çekmişti. Biz de bazen bu gibi davranışları gerçekten şaşkınlık içerisinde gözlemleyebiliyoruz” diyerek açıklamalarını nihayete erdirdi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST