Kirazlı’da rehabilite için kimin keyfini bekliyoruz ?

KALEM Farkıyla...

Kirazlı’da rehabilite için kimin keyfini bekliyoruz ?

Kirazlı’da rehabilite için kimin keyfini bekliyoruz ?

Çanakkale 2000’li yıllarına kadar neredeyse hiç altın madeni konuşmadı. 2000’li yıllardan itibaren Çanakkale’nin yer altındaki zengin cevher maden sektörünün radarına girdi ve fitil ateşlendi. Bu noktadan sonra Çanakkale siyanür ve altın konuşmaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde Çanakkale’ye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çanakkale’nin cevher bakımından zengin olduğunu belirtti. Lapseki Şahinli köyünde üretim yapan Tümad’ı ziyaret eden Bakan Varank, bu şirketin Türkiye’de yaklaşık altın üretiminin yüzde 8’ini ürettiğini açıkladı.

Bakan Varank’ın kurallar dikkate alınarak yapılan altın üretimine karşı olmadığı yönündeki açıklama akıllara kirazlı altın madeninin halen neden rehabilite edilmediği sorusunu getirdi. Bu soru bakana sorulmuş mudur, sorulduysa ne yanıt alınmıştır bilmiyoruz; ancak Kirazlı bırakıldığı gibi duruyor.
Pek çok yerde kirazlı altın madeninin bulunduğu alanda bu kadar yol alınmışken mutlaka birilerinin buradaki altını çıkaracağı söyleniyor. Söyleniyor diyoruz çünkü hiç kimse bunu yüksek sesle dillendirmiyor, akıllara getirmek istemiyor.
Kirazlı altın madeni sahasında ki rezervi Maden Tetkik Arama şu ifadelerle tanımlıyor.
Merkez Kirazlı Kartaldağ Au Sahası
Tenör (cevherin içinde bulunan değerli metal miktarı) 5.2 gr/ton Au ve 4-22 gr/ton Ag
Rezerv : 50.000 ton mümkün rezerv.
Tümad’ın işlettiği altın madeni rezervi Kirazlı’nın çok çok üstünde değere sahip. Yaklaşık olarak 55 kat fark var. Ton başına cevher değeri de oldukça yüksek.

Çanakkale’nin yakın geçmişte yapılan keşif ile yeni bir altın sahasının tespit edildiğini biliyoruz. Bayramiç – Kısacık – Alakeçi – Baharlar mevkiinde tespit edilen altın rezervi ton başına 0.55 gr. Rezerv ise korkunç boyutlarda tam 56 milyon 537 bin ton. Bu ne demek; daha çok hafriyat, daha çok tahribat. Dünya standartlarına ton başına 0.11 gram cevher ekonomik olarak kabul ediliyor. Bu nedenle Çanakkale pek çok madencinin ağzını sulandırıyor. Kısacık – Alakeçi– Baharlar üçgeninde tespit edilen altın rezervinin Maden İşleri Genel Müdürlüğüne (MİGEM) devredildiği belirtiliyor.

MTA’nın yayınladığı haritaya göre; bölgemiz maden bakımından çok zengin; ancak işletildikten sonra terkedilmiş 19 maden sahasının durumunun içler acısı olduğu söyleniyor. Toprak altındaki değerli cevherler veya madenler alınmış ve terkedilmiş. Bu da gösteriyor ki; ÇED raporları çok çok önemli.

Öte yandan kirazlı maden sahası hem altın rezervi hem gümüş bakımından çok kıymetli ve ekonomik. MTA verilerine göre bir ton topraktan 5.2 gram altın alınabilecek. Bunun yanı sıra aynı zamanda 4 ila 22 gram da gümüş elde edilebilecek. Toplam işlenecek toprak 50 bin ton. Maden çevrelerine göre bu kadar zengin içerikli bir yerde epey yol alınmışken geriye dönülmeyeceği yönünde.

Bakalım yeni keşif Kısacık – Alakeçi – Baharlar üçgeni tamamen çam ve çınar ağaçlarıyla kaplı. Bakalım bu altın sahasına kimler talip olacak ya da oldu. Bölge Kazdağlarının batı kısmından başlangıç olarak kabul ediliyor. 56 milyon ton toprağın (üst tabaka soyulduktan sonraki kısımdan sözediliyor) işleneceği bölge ne yazı ki; çaltı barajının üst tarafında. Aradaki mesafe sadece ve sadece 4 km. Dağın yamaçlarından süzülüp gelen dereler maden sahası içinden geçip baraja ulaşıyor.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST