Kitabevleri batma noktasında: “Satışlar yüzde 80 azaldı”

KALEM Farkıyla...

Kitabevleri batma noktasında: “Satışlar yüzde 80 azaldı”

Kitabevleri batma noktasında: “Satışlar yüzde 80 azaldı”

Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu ağır kriz ortamı, tüm sektörleri olduğu gibi yayıncılık sektörünü de derinden yaraladı. Kağıt ve yan ürünlerin fiyatlarında yüzde 200, bazı kalemlerde ise yüzde 300 olarak gerçekleşen fahiş artışlar kitabevlerindeki dengeleri de altüst etti. Troia Kitabevi çalışanı Burak Aslan, Kalem Gazetesine yaptığı değerlendirmede, “Satışlar yüzde 80 oranında azaldı. 15-20 lira olan bir top A4 kağıdının fiyatı, 6 ay içinde 90 liraya çıktı. Birçok yayıncı ve matbaa battı. Biz artık kitap bulmakta bile zorlanıyoruz” açıklamalarını kullandı.

Pandeminin ardından gelen ağır ekonomik krizin şartları her geçen gün zorlaşırken yayıncılık sektörü de can çekişiyor. Birçok yayınevinin, matbaanın ve hatta kitabevinin battığı, el değiştirdiği sektörde Çanakkale’nin yerli esnafı da güç beka tutunmaya çalışıyor. Şehrin en bilinen kitabevlerinden Troia Kitabevi de sektörde varlığını sürdürmeye devam eden önemli yayınevlerinden… Özellikle sınav dönemlerinde öğrencilerin sık sık alışveriş yaptığı kitabevi, bugünlerde ise diğer pek çok işletme gibi zor günlerden geçiyor.

YAYINCILIK SEKTÖRÜ CAN ÇEKİŞİYOR

Yaşanan ekonomik darboğazın yayıncılık sektörüne etkisini, kitabevinin çalışanı Burak Aslan da konuştuk. Aslan, düşen alım gücüne çözüm olarak askıda kitap kampanyası başlattıklarını ama yine de vatandaşın talebinin asla eskisi olmadığını ifade ederek şöyle konuştu:
“EMEKLİKER AYDA 3-4 KİTAP ALIRDI, ŞİMDİ HİÇBİRİ YOK”
“Satışlar, yüzde 70-80 oranında düştü. Bunda en büyük etken kitap fiyatları… Fiyatlar korkunç. Okuyan bir toplum değiliz zaten ama bunun üzerine öyle fiyatlar geldi ki… Bizim belli başlarımız müşterilerimiz vardı, mesele emekliler… Gelip ayda 3-4 kitap alırlardı. Şimdi hiçbiri yok ortada. Hiçbiri gelmiyor artık. Bir kitap alacak dahi güçleri yok emeklilerin.”

“ASKIDA KİTAP KAMPANYASI BAŞLATTIK”
Aslan, emekliler dışında öğrencilerin de çok ciddi zorluklar yaşadığını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: “Onun dışında keza normal maaşlı vatandaşlar da aynı durumda. Sınav Grubu kitaplarını zaten hiç alamıyor veliler. Yaklaşık 15-20 gündür Sınav Grubu hiç kitap satmadı mesela. Normalde sınav dönemi çok yoğun dönemi olurdu ama bir tane matematik kitabı 200-250 lira olur mu? Veliler nasıl alacak bunları? O yüzden ‘askıda kitap’ projesi başlattık biz. İhtiyacı olanlara ücretsiz kitap veriyoruz. İnsanların gerçekten alım gücü yok, bu da eğitimde eşitsizliğe sebep oluyor. Birçok öğrenci gelip fiyatları soruyor, fiyatı duyunca geri bırakıyor.”
“15-20 LİRA OLAN BİR TOP A4 KAĞIDI 90 LİRA OLDU”
“Bir diğer taraftan öğrenciler artık fotokopi de çektiremediklerini söylüyorlar. Eskiden durumu olmayan öğrenci fotokopi çektirirdi ama şu anda bir top A4 kağıdı 90 lira. 15-20 liradan, 6 ay içinde 90 liraya çıktı.”
“BAZI KİTAPLARI MALİYETLERİ YÜZÜNDEN BASMIYORLAR”
“Birçok yayıncı battı, birçok matbaa battı. Biz artık kitap bulmakta zorlanır olduk. Bazı kitapları da maliyetler yüzünden basmıyorlar artık. Kısaca her sektörde olduğu gibi bu sektörde de sıkıntılar büyük…”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST