Kitap satışları düştü

KALEM Farkıyla...

Kitap satışları düştü

Kitap satışları düştü

Dolar kurunda yaşanan dalgalanmalar kağıt sektörünü de derinden etkiledi. Pek çok kalemde maliyetler dört kat artarken kitap satışlarının da düşüş yaşandı.
Döviz kurlarında bir yılda yaşanan ve yüzde 100’ü aşan artış, pek çok sektörü olumsuz etkilediği gibi kağıt sektörünü de zora soktu, vurduğu sektörlerden biri de yayıncılık sektörü oldu. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı verilere göre 2021 yılında en yüksek fiyat artışı yüzde 168 ile selülozik kâğıtlarda gerçekleşti.
Bazı alanlarda yüzde 250’yi dahi aşan maliyetlerin ardından kitaplara da hatırı sayılır zamlar yapılınca satışlarda düşüş meydana geldi. Çanakkale’de de pek çok kitabevinin satışlarında buna bağlı olarak gözle görülür bir düşüş yaşanıyor.
Esra Çanlı

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST