Kömür santrali yasasına Çan’dan tepkiler

KALEM Farkıyla...

Kömür santrali yasasına Çan’dan tepkiler

Kömür santrali yasasına Çan’dan tepkiler

Zorunlu önlemleri almadığı, yatırımları yapmadığı için yılbaşında kapatılması gereken 13 kömür santraline 2.5 yıl daha ek süre verilmesini ön gören Torba Kanun Teklifi bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek. Çan’da yasaya büyük tepkiler var…

Aralarında Çan 18 Mart Termik Santrali’nin de bulunduğu, insan sağlığına ve çevreye zarar verdiği halde bugüne kadar zorunlu önlemleri almadığı, yatırımları yapmadığı için yılbaşında kapatılması gereken 13 kömür santraline 2.5 yıl daha ek süre verilmesini ön gören Torba Kanun Teklifi bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek. Yasaya tepkiler gelirken, yasanın geçmemesi için sosyal medyadan Milletvekillerine çağrıda bulunulan imza kampanyası başlatıldı. Termik santrallerin en çok etkilediği ilçelerden biri olan Çan’da, Çan Çevre Deneği Başkanı Hamza Yıldız ve CHP eski Çan İlçe Başkanı Ümran Aydın dün, ilçeye gelen FOX TV ekibine termik santrallerin olumsuzluklarını, tarıma, hayvancılığa, ilçeye ilçe insanına verdiği zararları anlattılar. Aydın, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün, yeniden 2.5 yıl filtresiz çalışma izni verilmek isteniyor. Büyük millet meclisimizden bu erteleme yasasının getirilmemesini şiddetle talep ediyoruz” ifadelerini kullanırken, Çan Çevre Derneği Başkanı Yıldız ise yeni termik projelerinin hayata geçmesi ile birlikte Çan’ın artık nasıl yaşanamaz hale geleceğini anlattı. Bu konuda en fazla sıkıntı çeken yerin Çan olduğunu belirten Yıldız; “Her taraf kül altında. Vatandaşların en büyük sıkıntısı şu. Verimin ikinci termik santralin kurulmasında sonra yarı yarıya düştüğü, Buradan elde edilen yemlerin külle üzeri örtüldüğü için hayvanların yemediği, bu konuda çok büyük sıkıntıların olduğunu vatandaş kendisi bize söylüyor” dedi.

“Erteleme yasasının getirilmemesini şiddetle talep ediyoruz”
Aydın konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “İlçe başkanlığımın ilk döneminde üyelerimizin ısrarlı talebi sonucu 18 Mart Termik Santralini ziyaret etmiş ve gece filtrelerin kapatıldığı iddialarını sormuştuk. Santralde filtre bulunmadığı ve 3 yıl sonrasına kadar filtresiz çalışma izni bulunduğunu bu vesileyle ve büyük bir şaşkınlıkla öğrenmiştim. Bugün, yeniden 2.5 yıl filtresiz çalışma izni verilmek isteniyor. Büyük millet meclisimizden bu erteleme yasasının getirilmemesini şiddetle talep ediyoruz” dedi.

“Havamızı, toprağımızı, suyumuzu kirlettiler”
Var olan termik santrallerin gerekli yükümlülükleri hala yerine getirmediklerini belirten Çan Çevre Derneği Başkanı Yıldız; “Biz daha geçen ay Çırpılar’a üçüncü defa gittik. Çırpılar Termik Santrali’nin hakim nezaretinde keşfi vardı. Orada keşfe katıldık. İtirazlarımızı bildirdik, kayıt altına aldırdık. Mahkemenin sonucunu bekliyoruz. Çan’da iki tane termik santral var. Birisi devletin ‘Çan 18 Mart Termik Santrali’, birde özel şirketin olan ‘ODAŞ’. Fakat bunlar gerekli ÇED raporlarında belirtilen yükümlülüklerini yerine getirmediler. Hala da getirmiyorlar. Bunların sürelerinin 2,5 yıl daha uzatılması TBMM’de görüşülecek. Verilen süreyi doğru kullanmadılar. Hem havamızı, he toprağımızı, hem suyumuzu kirlettiler. Kirletmeye de devam ediyorlar. Bu konuda en fazla sıkıntı çeken yerde Çan. Özellikle en büyük sıkıntılardan biri bu iki termik santralin Bahadırlı Ovası’nda olması ki burası birinci sınıf bir tarım arazisidir. Dünde FOX TV ile beraber gezdik, belgeledik, çekimlerimiz yaptık. Her taraf kül altında. Vatandaşların en büyük sıkıntısı şu, tarımsal verimin ikinci termik santralin kurulmasında sonra yarı yarıya düştü. Buradan elde edilen yemlerin küllerle üzeri örtüldüğü için hayvanların yemediği, bu konuda çok büyük sıkıntıların olduğunu vatandaş kedisi bize söylüyor” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST