Konut fiyatları aldı başını gidiyor

KALEM Farkıyla...

Konut fiyatları aldı başını gidiyor

Konut fiyatları aldı başını gidiyor

Endeksa.com konut fiyatlarında en yüksek 5 ilin değerlerini açıkladı. En yüksek iller arasında yer alan Çanakkale’de yatırımın meyvelerini ise ancak 22 yıl sonra yiyebiliyorsunuz…

Otomatik gayrimenkul değerleme platformu Endeksa.com’un güncel verilerine göre tüm Türkiye‘de konutların ortalama metrekare satış fiyatı 2.193 TL. Ülke genelinde ortalama konut büyüklüğü 125 metrekare, ortalama konut fiyatı 274.125 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ortalama 16 yıl. Endeksa verilerine göre tüm Türkiye’de konut fiyatları son 4 yılda yüzde 33, son 1 yılda ise yüzde 15 artış gösterdi. Gelecek 6 ayda ise konut fiyatlarında artış beklenmiyor.

GERİ DÖNÜŞ SÜRESİ 22 YIL
Endeksa’nın il bazında değerlerine bakıldığında konut metrekare satış fiyatı en yüksek iller sırasıyla Muğla, İstanbul, İzmir, Çanakkale ve Balıkesir. Muğla’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 4.695 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi 24 yıl. Muğla’nın ardından konut metrekare satış fiyatı en yüksek il İstanbul. İstanbul genelinde konut metrekare satış fiyatı 4.422 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ortalama 19 yıl. İzmir’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 3.000 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi 20 yıl; Çanakkale’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.455 TL, geri dönüş süresi 22 yıl; Balıkesir’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.394 TL, geri dönüş süresi ise 25 yıl olarak açıklandı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST