“Kooperatifleşemediğimiz için ürünlerimizi elimizden kaptırıyoruz”

KALEM Farkıyla...

“Kooperatifleşemediğimiz için ürünlerimizi elimizden kaptırıyoruz”

Çanakkale Troida Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi cumartesi günü açıldı. Açılışta konuşan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan kooperatifleşmenin önemine değinerek, “Tarım iliyiz, fakat tam kooperatifleşmediğimiz için ürünlerimizi iyi değerlendiremiyoruz, elimizden kaptırıyoruz yıllardan beridir. Çanakkale’de 400 tane kooperatif var ama çoğu başarısız. Şuna inanıyorum işin doğrusu kooperatifleşme üretimde birlikte beraberlik hele bu kadına yönelik olursa başarısız olunması düşünülemez” İfadelerini kullandı.

Çanakkale Troida Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi cumartesi günü OSB’de açıldı. Çanakkale Belediyesinin kırsal kalkınma hedefleri doğrultusunda kurulan kooperatifin açılışına; Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, Çanakkale Troida Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Nazmiye Gök, CHP’li belediye meclis üyeleri ve davetliler katıldı. Açılışta açıklamalarda bulunan Başkan Gökhan ülkemizde üretim yapmaya önem verilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi, “Küresel ısınma sonucu dünyanın gidişatında ülkemizdeki tarımsal üretimdeki gerilemeler, sıkıntılar kooperatifleşme üzerine beni düşünmeye sevk etti. Kooperatifleşme üzerine yoğunlaşmaya inandım. Avrupa’da tarım gıda noktasında kooperatifleşme üzerine gelişmelerini sağladı. Bizde de teşvik edilmiş ancak çok başarılı olamamış olduğunu görüyoruz. Çanakkale’de 400 tane kooperatif var ama çoğu başarısız. Şuna inanıyorum işin doğrusu kooperatifleşme üretimde birlikte beraberlik hele bu kadına yönelik olursa başarısız olunması düşünülemez. Zaten kadın üretken bir yapıyı sahip. Bizler de atalık tohumları ekiyoruz üretim yapıyoruz, ama kadınlarımızın kooperatifleşmesi düşüncesi vardı onda da belediye başkan yardımcımız Rebiye Ünüvar’ın çok büyük katkısı oldu. Şu anda 50 kişiler, hedef daha fazla. Bir yıl içerisinde hem kooperatifi oluşturmak hem üretime geçmiş olmak kolay bir şey değil. Önümüzdeki süreçte çok daha rahat hareket edecekler”
ELMA SIKINTIMIZ VAR

Başkan Gökhan açıklamasının devamında, “Sadece salça gibi ürünlerin pazarlanması değil aynı zamanda yemek üretiminde başladılar. Belediyeye yemek üretiyorlar. Başka ürünler de üretecekler. Çok önemli konu da sağlıklı ürün meselesi. En sağlıklısı lekesiz, ilaçsız üretim yapacağız. Bize yakışan bu çünkü. Tarım iliyiz, fakat tam kooperatifleşmediğimiz için ürünlerimizi iyi değerlendiremiyoruz, elimizden kaptırıyoruz yıllardan beridir. Onun için kooperatifleşmeyi önemsememiz lazım. Şu anda elma sıkıntımız var. Elma pazarlamada sıkıntı var ama üretici bunu pazarlamak zorunda, biz desteklemek için çaba göstereceğiz. Katılan üreten tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Önümüzdeki sene daha iyi olacağımızı biliyoruz” ifadelerini kullandı.
Açılış sonrası üretimi yapıla ürünler sergilendi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST