Köprü arazi ve konut fiyatlarını artırdı

KALEM Farkıyla...

Köprü arazi ve konut fiyatlarını artırdı

Köprü arazi ve konut fiyatlarını artırdı

Arsa ve arazi fiyatları Lapseki’de yüzde 30, Gelibolu’da yüzde 15 arttı
Çanakkale Köprüsü 18 Mart 2022’ de açılıyor. Avrupa ve Asya arasında İstanbul hariç ilk defa bir köprü bağlantısı gerçekleşecek. Çanakkale’de konut fiyatları yükselirken köprü güzergahında yer alan Lapseki ve Gelibolu ilçelerinde yüzde 35-40, turizm potansiyelinin yüksek olduğu Ayvacık, Gökçeada ve Bozcaada’da da konut değerlerinde yüzde 37-50 arasında artış yaşanıyor.
EVA Gayrimenkul Değerleme İzmir Bölge Müdür Yardımcısı Bahar Şenyurdusev, Çanakkale’de iki yaka arasının köprü ile bağlanmasının yeni bir çağı başlatacağını vurgulayarak, “Avrupa ve Asya arasında İstanbul hariç ilk defa bir köprü bağlantısı oluyor. Artık Avrupa ‘dan kara yolu ile gelen TIR ve araçlar için alternatif bir geçiş güzergahı yaratılıyor. Buna bağlı olarak, özellikle köprü ayaklarının bulunduğu Lapseki ve Gelibolu ilçeleri başta olmak üzere Çanakkale il genelinde gayrimenkul piyasasında ciddi bir hareketlilik ve değer artışı yaşandı. Artış, köprü temellerinin atıldığı 2017’de başladı. O zamanlar spekülatif bir ortam varken bugün artık köprünün açılışının yaklaşması ile birlikte daha oturmuş değerler görüyoruz. Ama bölgede gayrimenkul piyasasında değer artışı ve talep devam ediyor. Çanakkale Köprüsü, aslında son yıllarda yapılmış ve önemini zaman geçtikçe daha çok anlayacağımız ülkemiz için en önemli stratejik altyapı yatırımların biri. Orta ve uzun vadede sadece yapıldığı şehirleri değil, bölgenin güney coğrafyasını Türkiye’nin önemli bir sanayi ve lojistik coğrafyası haline getirecek” dedi.
KONUTLARDA DA ARTIŞ VAR
Çanakkale’de konut sektörüyle de ilgili bilgi veren Şenyurdusev, “Son bir yıl içerisinde il genelinde konut değerlerinde yüzde 30-35 civarında artış gerçekleşti. Köprü güzergahında yer alan Lapseki ve Gelibolu ilçelerinde artış yüzde 35-40 seviyesinde iken, turizm potansiyelinin de yüksek olduğu Ayvacık, Gökçeada ve Bozcaada’da konut değerlerinde yüzde 37- 50 civarında artış yaşandı. Bu artışlarda bölge gelişimi etkili olduğu kadar konut stokunun da talebi karşılayacak hızda gelişmemesinin de rolü bulunuyor.Arsa ve arazi değerlerinde de önemli artışlar yaşandı. Arazi fiyatları, son 1 yılda Lapseki’de yüzde 30, Gelibolu’da ise yüzde 15 artış gösterdi. Gelibolu’da ortalama arazi değeri 30-35.-TL/m2 iken, boğaz gören ve boğaza yakın konumda yer alan köylerde bu değer 200-250.-TL/m2 seviyesine kadar çıkıyor. Lapseki’de ise ortalama arazi değerleri 80-90 -TL/m2 civarında iken, boğaz gören ve boğaza yakın konumda yer alan köylerde bu değer 250-400.-TL/m2 seviyesinde. İmarlı arsalarda ise son 1 yılda Lapseki’de yüzde 30 civarında, Gelibolu’da ise yüzde 25 civarında artış yaşandı. Arsa metrekare satış fiyatı Lapseki’de ortalama 800-900 TL/m2 civarında olup, konum ve yapılaşma koşullarına bağlı olarak bu değerler 2500-3000.-TL/m2 seviyesine kadar çıkıyor. Gelibolu’da ise ortalama arsa m2 birim de 500-600 TL/m2 civarında iken konum ve yapılaşma koşullarına bağlı olarak bu değerler 2000-2500.-TL/m2 seviyesine kadar çıkıyor” şeklinde konuştu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST