Korona gölgesinde Avrupa Hareketlilik Haftası (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

Korona gölgesinde Avrupa Hareketlilik Haftası (videolu haber)

Avrupa Hareketlilik Haftası nedeni ile dün farkındalık yürüyüşü gerçekleştirildi.
Bu yıl 23-30 Eylül tarihleri arasında kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında dün yürüyüş yapıldı. Etkinlikler ile belediyelerin ulaşım planlamasının ve toplu ulaşım sisteminin geliştirilmesi, bisiklet ve yaya yollarının artırılması, vatandaşların ise bireysel araçlar yerine alternatif ulaşım metotlarıyla seyahat etmesini teşvik etmeyi amaçlıyor. Her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanan haftada bu yıl koronavirüs nedeni ile yalnızca yürüyüş yapıldı. Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen yürüyüş, Golf Çay Bahçesi’nden başladı, Çağlar Kaynak Basketbol Sahası’nda son buldu. Yürüyüşe Vali İlhami Aktaş, Belediye Başkan Vekili Mehmet İrfan Mutluay, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Gençlik ve Spor İl Müdür Sedat Bektaş, siyasi parti temsilcileri, vatandaşlar ve çok sayıda sporcu katıldı.

“HAREKETLE KALIN!”
Çağlar Kaynak Semt Sahasında devam eden Avrupa Spor Haftası etkinliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Çanakkale Gençlik Merkezi Gençlik Lideri Hakan Savran, Avrupa Spor Haftası ile ilgili katılımcılara bilgi verdi. Savran, yaptığı bilgilendirmede, “Avrupa Spor Haftası, her dönemde yeni bir slogan üzerinde etkinlik yaparak kutlanıyor. Ülkemizde 2002 yılından beri kutlanan Avrupa Spor Haftası, bu yıl ulusal herkes için spor ve sağlıklı yaşam sloganıyla gerçekleştirilecek. Monotonlaşan hayatın içerisinde, her geçen gün spora ve hareket etmeye ayırdığımız zaman azalıyor. Bu tespitten yola çıkarak, hayatın içerisinde hareketliliği tamamen yerleştirebilmek adına ülkemizde böyle bir bilinç ve farkındalık oluşturmak isteniyor. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak bu sürece dahil oluyor ve bu konuyu kendisine misyon edinerek, konuyla alakalı etkinlikler düzenliyoruz. Pandemi sürecindeyiz, yaptığımız her işi kurallara uygun yapmak istiyoruz ve bu konuya azami önem gösteriyoruz. Amacımız yoğunluklar oluşturmak değil ama etkinliklerin de kontrollü bir şekilde devam etmesi ve aktivitelerimizi hafta boyunca sürdürüyoruz. Geçen yıl da benzer etkinlikler gerçekleştirilmiş ve halkımızla konuyla alakalı üst düzey bir bilinç oluşturulmuştur. Buradaki asli amacımız da içimizde bulunduğumuz olağanüstü şartlarda bile farkındalık oluşturabilmektir. Bu etkinlikte yer alan vatandaşlarımıza ve sporcularımıza teşekkür ediyorum. kontrollü bir şekilde yürüyüşümüzü gerçekleştirdik. Bizler Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak hafta boyunca etkinlikler yaptık. Temizlik konusunda farkındalık oluşturabilmek için Atikhisar Baraj bölgesinde çevre temizliği etkinliği gerçekleştirdik. Ayrıca ‘İşine hareket kat’ ve ‘İşe arabayla gitme’ diyoruz. Bunu yerine getirebilecek vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyoruz; gelin hep birlikte işe yürüyerek ya da bisikletle gidelim. Yine kulüplerimizin öncülüğünde, sporcularımızın katılımıyla bisiklet turları düzenliyoruz. Bisikletlerimize park noktası kazandırılması adına da çalışmalarımız olacak. Gelen talepler doğrultusunda tesislerimize bisiklet park noktaları yerleştirmeyi planlıyoruz. Ayrıca geçtiğimiz hafta içerisinde de Gençlik Merkezimizde fidan dikim etkinliği ve doğa yürüyüş etkinliği gerçekleştirdik. Bunların tamamı farkındalık ve bilinç oluşturabilme çabasıdır. Aksini yapmak için mutlaka bir mazeret bulunur ama dünyamız ve sağlımız için gelin bugünden itibaren mazeretlerimize son verelim. Hareketle ve sağlıkla kalın” ifadelerini kullandı.
Avrupa Spor Haftası etkinliği; Halk Oyunları İl Temsilciliğinin halk oyunları gösterisi ve sporcuların jimnastik ile taekwondo gösterilerinin ardından sona erdi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST