Koronavirüs mart ayından önce gelmiş olabilir

KALEM Farkıyla...

Koronavirüs mart ayından  önce gelmiş olabilir

Koronavirüs mart ayından önce gelmiş olabilir

Çoğu kişi koronavirüsün Türkiye’de görüldüğü tarih olan 11 Mart 2020’den önce de koronavirüs ile aynı semptomları gösterdiğini belirten bir gribe yakalandıklarını söylüyor. Prof. Dr. Alper Şener de şubat ayı içerisinde grip benzeri hastalık olanların koronavirüse yakalanmış olabileceğini açıkladı.

Prof. Dr. Alper Şener koronavirüs salgınının ülkemize geldiği tarih ile ilgili ilgi çeken açıklamalarda bulundu. ‘Covid 19’ isimli yazı günlüklerini sosyal medya hesabından paylaşan Şener şu ifadeleri kullandı, ‘Korona Türkiye’ye marttan önce girmiş olabilir mi?’Bu soru çok soruldu, ama ilginç gelen bir şey gözüme çarptı; Sağlık Bakanlığı grip ve grip benzeri hastalıkları, haftalık takip edip ve rapor halinde yayınlıyor. 2019-2020 sezonu raporunda 2020’nin 8. haftasında (şubat sonu oluyor )grip pozitiftik oranı azalırken, poliklinikte görülen ILI ( grip benzeri hastalık ) oranı artmış. Genelde paralel olur. Bunlar korona olabilir. İlk korona olgusu 11 Mart 2020 olduğuna göre, ilk tespit zamanında bir gecikme yok. Maskeni tak, mesafeni koru, ellerini temiz tut. Kapalı, kalabalık alandan uzak dur”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST