Korsan taksiciler artık hemen fark edilecek

KALEM Farkıyla...

Korsan taksiciler artık hemen fark edilecek

Korsan taksiciler artık hemen fark edilecek

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan korsan taksicilerin önüne geçmek için uygulayacakları bir yöntemden bahsederek şunları söyledi, “Taksilerin yanına amblem yapıyoruz. Bir de tepe lambalarına bir şey yapacağız. O da uzaktan baktığında da bu taksi Çanakkale taksisi mi, korsan taksi mi? diye hepimiz göreceğiz” dedi.
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Odası tarafından verilen kahvaltıda taksici esnafı ile buluştu. Burada taksicilerin isteklerini dinleyen Gökhan korsan taksinin önüne geçilmesi için de yeni bir uygulamaya geçileceğini dile getirdi. Marina Restoran’da verilen kahvaltıya; Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan, Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir ve taksici esnafı katıldı. Burada açıklamalarda bulunan Başkan Mehmet Ali Demir şunları söyledi, “2005 yılından önce taksi duraklarında yetkileri odalardaydı. Bir taksi durağı konulacaksa oda yönetiminin belirlediği, bir yere kaç kişi alınacaksa oda belirliyordu. Şimdi yeni taksici arkadaşlarımız var belki bilmezler eskiler bilir. Eskiler taksi durağı almışsa oda ve trafik komisyonu sayesinde almışlardır. Ondan sonra 2005 yılında 5393 sayılı belediye kanununa yetkiler mücavir alandaki yetkilerin hepsi belediyeye geçmiştir. 2010 yılında aday olduğumuz zaman taksi duraklarını gezerken, gerçekten taksicilerin işi zordu. Hiç işe gitmeden, ya da bir defa işe gidip de evine giden arkadaşlarımız vardı. Günaydın, Adliye, Hastane, Devlet Hastanesi bunlar iyiydi. Geri kalanı inanın işe çıkamıyordu” dedi.
TAKSİ KÜLTÜRÜ OLUŞTU
Çanakkale’nin büyüdüğüne dikkat çeken Demir, “Şehrimiz büyüyor. Her yıl 3–5 bin tane öğrenci geliyor. Bir taksi kültürü oluştu çok şükür. Biz de belediye ulaşım müdürleri ile beraber çalışıp, bir tane T plakası vermemek için ihtiyaç olan yerlere; bekleme yeri, nöbet yeri. Mağdur olan taksi duraklarına bekleme yeri. Şu an SSK’da üç tane bekleme yeri var” şeklinde konuştu.
Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ünal Özcan ise kendisinin de taksi durağı olduğunu ifade ederek şunları söyledi, “Kepez Belediyesi TOKİ taksi durağı ile ilgili dönem dönem ihale düzenledi. Başvurduk. İhaleye girdik. İhale sonucunda ben de ileriye dönük olarak taksi durağı aldık. 4 yıl hiçbir şey yapmadık. Konutlar oluşmadı. 4 yıl sonra hastane açıldı, dönüşümlü paylaşım yapıldı. Şu anda sigortalı işçim çalışıyor. Sorunları da çok iyi biliyorum. Taksi esnafı ile ilgili yıllardır iki şey güzel yapıldı. Birisi devamlı istenilen ÖTV indirimi. İkincisi araçlarda çalışan şoförlerin 30 günlük sigortasının yanında 10 günlük BAĞ-KUR’lu olma süresiyle ilgili yapılan çalışmalar. Bundan düzeldi. Fakat biz devamlı diyoruz, 2008 yılında başlayan özellikle uçak ve gemilerde yapılan mazot indiriminin KDV’nin kalkışının, ÖTV’nin kalkışının biz ticari işletmelerde olmasını devamlı söylüyoruz. Korsan taşımacılığın önüne geçilmesini, en güzel olması gereken ise şu; mevcut esnaf ve sanatkarı korumak. Biz siyaset üstü kurumuz. Eğer yerel yönetim bizimle birlikte hareket ediyorsa, genel yönetim de bizim sorunlarımıza çözüm buluyorsa biz kesinlikle onlara teşekkür etmesini bilen insanlarız. Bugün 32 meslek odası ile Belediye Başkanımızın yanına gideceğiz. 40 yıldır yapılmayan esnaf odaları birliğine hizmet binası yapmak istiyoruz. Yer almaya gidiyoruz başkanımızın yanına” dedi.

KENT İÇİ TRAFİK BELEDİYENİN SORUMLULUĞUNA VERİLMELİDİR
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise toplum taşımanın belediyenin sorumluluğunda olduğu gibi, kent içi trafiğin de belediyenin sorumluluğuna verilmesi gerektiğini dile getirerek şunları söyledi, “Yolları yapıyoruz, tabelaları yapıyoruz, ışıkları biz koyuyoruz, çizgileri biz çiziyoruz. Ama denetim konusu geldiğinde hiçbir şey yapamıyoruz. Kabahatler Kanununa göre de adam kaldırım üzerine araba park ediyor, arabayı kaldıramıyoruz. Arabaya ‘Kışt’ diyemiyoruz. İlla polis çağıracağız. Vatandaş da diyor ki, ‘Görmüyor musun kaldırımı tıkıyor, yaya geçidini, engelli yerini tıkıyor’ gibi birçokşikâyet geliyor. Bunu trafiğin denetlemesi mümkün değil. Yeterli değil. Elemanı da yok, niyeti de yok. Hâlbuki hem Avrupa’da hem Amerika’da her kentin kendi trafik nizamını götüren polisi var. Bu zabıta da olabilir. Ceza yazma yetkisi, aracı çekme yetkisi olur. O zaman korsan mı geliyor? Gidiyor gibi birçok konu çözülür. Bu konuda maalesef gerçekleştiremiyorlar. Benim tahminim böyle bir niyet vardı ama doğu ve güneydoğudan dolayı buna hükümet biraz öteledi. Ötelendiyse biraz daha emniyetin denetiminde, özel yerel ekipler kurulabilir. Bunu biraz cesaret ve belli bir denetimle yapmakta fayda var” dedi. Korsan taksicilerle ilgili de konuşan Başkan Gökhan, “Taksilerin yanına amblem yapıyoruz. Bir de tepe lambalarına bir şey yapacağız. O da uzaktan baktığında da bu taksi Çanakkale taksisi mi, korsan taksi mi? diye hepimiz göreceğiz” dedi.
WHATSAPP GRUBU KURALIM
Taksicilerinden bir de isteği olduğunu dile getiren Gökhan, “Birçok sokağa giriyorsunuz, çıkıyorsunuz. Bir whatsapp grubu yapalım. Taksici whatsapp grubu olsun. Gördüğünüz aksaklıkları, gördüğünüz çukurları gibi aklınıza ne geliyorsa. Gezerken bir fotoğraf whatsapp’a atarsanız bize hem destek olmuş olursunuz. Çünkü belediye her an nerede ne olduğunu göremez. Şu anda konuşuyoruz ama Esenler’de bir şey var. Nereden bileceğiz? Esenler’e giden taksici bir arkadaş oradan geçerken fotoğraf yollayacak. Eğer uygun görürseniz. Bu çok faydalı olacaktır. Özellikle korsan konularında hemen anında görüntü. Arkadaşlarla hiç muhatap olmayın” şeklinde konuştu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST