Köy Muhtarından Cumhurbaşkanlığına…

KALEM Farkıyla...

Köy Muhtarından Cumhurbaşkanlığına…

Köy Muhtarından Cumhurbaşkanlığına…

Biga İlçesine bağlı Ilıcabaşı Köyünde Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi yapılması planlanan projenin iptal edilmesi için Cumhurbaşkanlığına dilekçe gönderdiler. Köy Muhtarı Nazmi Baş madenin köylerinin hemen üzerinde olduğunu, patlamalar sonrasında evlerine kayaların düşebileceğini belirterek, “Başımıza taş yağacak” dedi ve imza kampanyası başlatarak toplanan imzaları Cumhurbaşkanlığına gönderdi.

Biga İlçesine bağlı Ilıcabaşı Köyü Muhtarı Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi için yapılması planlanan projenin iptal edilmesini istediler. Madenin köylerinin hemen üzerinde olduğunu belirten Ilıcabaşı Köyü Muhtarı Nazmi Baş, “Patlamalar sonrası evlerimize kayalar düşebilir. Başımıza taş yağacak” diye kampanya başlatıp imzaları dilekçe eşliğinde Cumhurbaşkanlığına gönderdi.

PROJE HAKKINDA
Çanakkale’nin Biga ilçesi Ilıcabaşı Köyü’nde Faruk Duman tarafından Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi yapılması planlıyor. ÇED süreci başlatılan proje köyün 280 metre doğusunda kalıyor. Yıllık 2 buçuk milyon ton üretim yapılması öngörülen projede 40 kişi çalışacak.Projede kalker madeni yüzeye patlayıcı yerleştirilerek çıkartılacak ve eleme tesisinde işlenecek. Maden çıkarımı işleminde oluşacak patlamalar nedeniyle köydeki evlerde zararlar meydana gelebileceği ve sarsıntının etkisi ile evlerde çatlaklar oluşması öngörülüyor. Ayrıca madenin çevreye yayacağı tozlardan dolayı köydeki hayvancılığın da tehlikeye girebileceği konuşuluyor. Geçtiğimiz hafta proje yetkilileri ve köylüler ÇED yönetmeliği kapsamında bir araya geldi. Köylüler toplantıda projenin köy için risk oluşturduğu gerekçe göstererek istemediklerini belirttiler.

63 KÖYLÜ İMZALADI
Köy Muhtarı Nazmi Baş ise geçtiğimiz hafta 63 köylüden topladığı imzayı Cumhurbaşkanlığına gönderdi. Konu ile ilgili konuşan Nazmi Baş, “İçme suyu kaynaklarının ve köydeki hayvancılık da tehlikede. Proje köyümüzün hemen üstündeki dağa yapılmak isteniyor. Maden ocaklarında dinamit kullanıyor ve orada da dinamit kullanıldığında kopan kayalar köyümüze düşebilir. Bir nevi başımıza taş yağabilir. Ayrıca köyümüzün içme su kaynağı madenin yapılacağı yerden çıkıyor. Suyumuza zarar gelebilir. Buradan çıkacak toz hayvanlarımızda sıkıntı yaşatır. Bu proje olursa köyümüz yok olur. Gerekli yerlere başvurumuzu yaptık, yetkililerin olaya el atmasını bekliyoruz” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST