Kriz düğünleri de vurdu

KALEM Farkıyla...

Kriz düğünleri de vurdu

Kriz düğünleri de vurdu

Ekonomik kriz bazı sektörlerde etkisini çok derin olarak gösteriyor. İnşaat ve otomobil sektörü krizden en çok etkilenen sektörler haline gelirken, eğlence sektörü de krizden fazlasıyla etkilendi. Yeni evlenecek çiftler ve sünnet düğünü yapacak aileler, düğünlerini mahalle aralarında yapmaya başladı.

Geçtiğimiz sene piyasalarda başlayan dalgalanma, kur artışı, faiz oranlarındaki yükselişin faturası ağır luyor. Türkiye’de 2018 yılında yaşanan kur artışı ve faiz oranlarındaki yükseliş, ülke genelinde etkisini hissettirmeye devam ediyor. Ekonomik kriz en çok inşaat sektöründe etkisini gösterirken son aylarda otomobil sektörü de krizden olumsuz etkilenmeye başladı. Çanakkale’de zincir mağazalar kapanırken, şirketler birbiri ardında konkordato ilan ediyorlar. İl genelinde bir yıl içerisinde 853 işletme kepenk indirdi. Çanakkale Merkez’de ise 229 iş yeri kapandı. Ekonomik kriz evlenme ve sünnet düğünlerinde de hissediliyor. Geçtiğimiz yıl düğün salonları ful kapasite hizmet verirken bu yıl ekonomik kriz dolayısıyla aylar önce kaparo verip düğün tarihi alanlar, kaporalarını yakarak düğünlerini iptal ediyor. Bazı düğün salonları krizden etkilenmemek için yemekli düğün fiyatlarını 10 bin liraya kadar düşürdü. Bazı aileler ise özellikle sünnet düğünlerini mahalle aralarında yapmaya başladılar.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST