Krizden çıkışın yolları konuşuldu

KALEM Farkıyla...

Krizden çıkışın yolları konuşuldu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ve CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Belediye Sosyal Tesislerinde sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıda ekonomik krizden çıkışın yolları ile ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ile CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile bir araya geldi. Milletvekili Muharrem Erkek burada yaptığı açıklamada; “Türkiye’nin tablosu ortada. Enflasyon faiz gerçek anlamda yansıtılmadığı halde tablo ortada. Türkiye bugün borçlarının faizini ödeyebilmek için borç alıyor. 26 milyar dolar borç var. Yıl sonuna kadar bulunması gereken para ise 40 milyar dolar. Rezervimiz 28 milyar dolar. Bu krizin yüzde 99’unu emekçiler ödememeli. Alın teriyle para kazananlar mağdur olmamalı” dedi.

“Devlette liyakat sistemi yeniden inşa edilmeli”
CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan ise  “Krizden nasıl çıkılacağı” konusu ile ilgili olarak Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında, “13 maddelik krizden çıkış yolları” taslağının hazırlandığını belirtti. Güneşhan toplantıda 13 maddeyi şöyle sıraladı, “Devlette liyakat sistemi yeniden inşa edilmelidir. Demokrasiye geçilmeli, hukukun üstünlüğü ve hukukun güvenliği sağlanmalıdır. Merkez Banka’sının bağımsızlığı sağlanmalıdır. Akılcı bir sıcak para yönetimine geçilmelidir. Dolar esas alınarak yapılan ihaleler suretle Türk Lirasına dönüştürülmelidir. Kamu ihale yasası mutlaka değiştirilmelidir. Vergiyi toplayan irade, vergiyi nasıl ve nerelere harcandığının hesabını vermelidir. Bütçe disiplini sağlanmalıdır. Dış politika 180 derece değişmelidir. Geleceğimizi ipotek altına alan kontrolsüz borçlanmalardan kaçınılmalıdır. Adaletsiz vergi politikası düzeltilmelidir. Üretimi önceleyen bir planlama ve teşvik politikası yaşama geçirilmelidir. Türkiye israftan kaçınmalı, tasarruf yapılmalıdır.”

Detaylar KALEM’de…

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST