“Kumaş fabrikaları tam kapasite çalışamıyor”

KALEM Farkıyla...

“Kumaş fabrikaları tam kapasite çalışamıyor”

“Kumaş fabrikaları tam kapasite çalışamıyor”

Çanakkale İŞ-KUR Müdürü Ali Çalışkan yılın ilk 9 ayına ait verileri paylaşarak, “Çanakkale’de işsizlik rakamları size yüksek gelebilir. Oysa Gelibolu’da Eceabat’ta ki kumaş fabrikaları istihdam yetersizliğinden dolayı tam kapasite çalışamıyor” dedi.

İŞ-KUR yılın ilk 9 ayına dair verileri basın mensupları ile paylaştı. Toplantıya İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan, Şube Müdürü Ayça Çakmak, İş Danışmanı ve Basın Sorumlusu Bülent Ezer ile İş Danışmanı Şeyda Topuz katıldı. Toplantıda açıklamalarda bulunan Çalışkan, “Özellikle KOSGEB ile birlikte yürütülen girişimcilik kurslarının çok verimli olduğunu dile getiren Müdür Çalışkan, “Yeni esnaf demek piyasalara taze kan demektir. Bu anlamda özellikle kadınlar gerek girişimcilik kursları olsun, gerekse toplum yararına programlar olsun büyük başarılar gösteriyor. Bu tarihler arasında iş arayan danışmanı ile bireysel görüşme yaparak danışmanlık alan kişi sayısı 22 bin 421 kişiye ulaştı. İşveren danışmanlığı kapsamında 3 bin 494 iş yeri ziyareti gerçekleştirdik. İşverenlerimizi istihdam teşvikleri konusunda bilgilendirdik. Genelde işverenlerimiz bu ve benzeri konuları muhasebecilerine bırakmış durumda. Biz bu konuda da işverenleri teşvik programlarının içerisinde tutmaya çalışıyoruz” dedi.

400 AÇIK İŞ VAR
Çalışkan açıklamalarının devamında, “Şu anda açık işlerde 400 açık iş var. İşgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu mesleklerde 8 bin 619 açık iş talebi alındı. Bu talepler doğrultusunda 3 bin 907 kişi 9 aylık süreçte işe yerleştirildi. Yine 9 aylık süre boyunca kentte çalışırken işsiz kalan 5 bin 917 kişi işsizlik maaşı başvurunda bulundu. Şartlara uyan 2 bin 762 kişiye işsizlik maaşı bağlandı” dedi.

“ÇALIŞMA KÜLTÜRÜ OLUŞMADI”
Çalışkan Çanakkale’de çalışma kültürünün oluşmadığını belirterek, “Çanakkale’de demografik yapı sebebi ile çalışma kültürü konusunda birçok ile göre farklılıklar var. Ekonomik anlamda ihtiyaç sahibi olan kişi sayısı daha az oranda kaldığı için Çanakkale’de işsizlik rakamları size yüksek gelebilir. Oysa Gelibolu’da Eceabat’ta ki kumaş fabrikaları istihdam yetersizliğinden dolayı tam kapasite çalışamıyor. Özel sektöre yönelik düzenlenen İş Başı Eğitim Programı kapsamında farklı sektörlerde 638 program açılmış ve bu programlardan toplam 1018 kişinin faydalanması sağlanmıştır. İlimizde açılan 11 Mesleki Eğitim Kursu ile 226 kişi meslek sahibi olmuş, belge almaya hak kazanmıştır. Yıl içinde düzenlenen 13 Uygulamalı Girişimcilik Kursu ile yeni bir işyeri açmak isteyen 282 kişiye girişimcilik sertifikası verilmiştir. Toplum yararına program kapsamında 1980 kişiye geçici iş imkânı sağlandı. Ayrıca, ‘ Bu kulüpte iş var’ sloganı ile yola çıkan İş Kulübü Projesi kapsamında genç, kadın, engelli, eski hükümlü, uzun süreli işsizlere yönelik,178 kişiden oluşan 21 ayrı gruba özgeçmiş hazırlama, mülakat teknikleri ve iş arama becerileri konusunda eğitimler verildi” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST