Kurban satışı ve kesimi ile ilgili bilgilendirme

KALEM Farkıyla...

Kurban satışı ve kesimi ile  ilgili bilgilendirme

Kurban satışı ve kesimi ile ilgili bilgilendirme

Çanakkale Belediyesi kurban satış ve kesim alanı ile ilgili bilgilendirme yazısı yayınladı.

Çanakkale Belediyesi Kurban Bayramının yaklaşması ile birlikte bilgilendirme yazısı yayınladı. Bilgilendirmede şu ifadeler kullanıldı, “Çanakkale Belediyesi Kurban Satış ve Kesim Alanı, 4 Temmuz 2022 tarihinden itibaren İsmetpaşa Mahallesi Metin Oktay Caddesi üzerinde (Eski Beton Santrali mevkiinde) hizmet vermeye başlayacaktır.Kentlilerimiz Ç8 ve Ç9 hatlarını kullanarak, Kurban Satış ve Kesim Alanına ulaşabileceklerdir.Kurban kesim alanının kapasitesi 400 küçük baş hayvan olarak belirlenmiştir.
Kurban Hizmetleri Komisyonu Başkanlığı tarafından alınana kararlar doğrultusunda;
Kurbanlık Hayvan Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar:
Dini ölçülere uygun olmasına,sağlıklı ve besili olmasına, İl dışından gelen hayvanların veteriner sağlık raporunun bulunmasına, hayvan sevklerinde aranan aşılarının yapılmış olmasına, büyükbaş hayvanların küpeli ve nakil belgelerinin olmasına, küçükbaş hayvanların küpeli ve nakil belgelerinin olmasına, kurbanlık hayvanların erkek olanlarının tercih edilmesine, sığırların iki yaşını doldurmuş olmasına dikkat edilecektir.
Kurban Kesim Yerleri
Köyler ve kesim yeri belirlenmeyen/bulunmayan mahallerde vatandaşlar, kendi bahçelerinde kurban kesebileceklerdir.
Kurban Kesildikten Sonra Dikkat Edilecek Hususlar: Toplum sağlığı açısından kan, atıklar ve iç organlar sokak ve caddelere bırakılmayacak, evcil ve yabani hayvanlara verilmeyecektir,çevreye kesinlikle zarar verilmeyecektir.
Kurban Olarak Kesilen Sığır Cinsi Hayvanların Kulak Küpeleri ve Pasaportları ile Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Kulak Küpeleri: Üreticiler, satıcılar, kasaplar, kasap Yardımcıları, veteriner Hekimler, muhtarlar, belediye zabıta görevlileri, vekalet ile kurban kesim organizasyonu yapanlar, diğer görevliler vasıtası ile İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine, Kurban Bayramı’nı takip eden 7 gün içinde teslim edilecektir.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST