Küresel ısınmanın çözüm formülü “Yenilenebilir enerji”

KALEM Farkıyla...

Küresel ısınmanın çözüm formülü “Yenilenebilir enerji”

Küresel ısınmanın çözüm formülü “Yenilenebilir enerji”

Prof. Dr. Osman Demircan, geçtiğimiz gün düzenlenen bir panelde yaptığı konuşmada küresel ısınmanın büyük bir sorun olduğunu belirterek, çözümün yenilenebilir enerji kullanmak olduğunu dile getirdi.

Küresel ısınma gezegenimizi en çok tehdit eden unsurların başında gösteriliyor. Dünyanın her yerinde olağanüstü sıcaklıklar yaşanırken, mevsimler de aşırı şiddetli seyrediyor. İnsan eliyle oluşan küresel ısınma, başta insan dair tüm canlıların yaşamını tehdit ediyor. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden emekli uzmanlık alanı Uzay Bilimleri ve Teknolojileri alanında birçok çalışması bulunan Prof. Dr. Osman Demircan, geçtiğimiz gün düzenlenen bir panelde küresel ısınmanın tehlikesine dikkat çekerek çözüm yolunun “yenilenebilir enerji” olduğunu söyledi. Demircan yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Sıcaklık Avrupa’yı, Amerika’yı her yeri kavuruyor. Bunun bilimi yapılmazsa önlemleri alınamaz. Biz sadece sıcaktan nasıl korunuruz gibi basit düşünmemeliyiz. Sıcakta birkaç kat daha hızlı büyüyor. Besinler bozuluyor, kuraklık artıyor, buharlaşma hızlanıyor, nem artıyor, çevre değişiyor, yaşam alanlarımız değişiyor. Bilim temel, iyi araştırıldığında görülüyor ki küresel ısınma geçici bir şey değil ve yıldan yıla da artıyor. İklim değişimleri de çok hızlı artıyor. İklim değişimleri çok ciddi. Yaşadığımız gezegen üzerinde bizi en çok ilgilendiren şeyler bu küresel ısınma, iklim değişimleri konuları. Bu konulara öncelik veriliyor. Çözüm yolları yenilebilir enerji. Fosil yakıtlar atmosferdeki karbondioksit ve uçucu gaz miktarını arttırınca güneş enerjisini daha fazla soğuruyorlar ve atmosferin enerji tutma kapasitesi arttıkça küresel ısınma da artmış oluyor çünkü giren güneş enerjisi dışarı çıkamıyor. Battaniye gibi atmosferin içinde kalıyor ve atmosferin alt tabakaları ısınıyor. O enerji patlamalar halinde bütün meteorolojik olaylara çok şekilde etki ediyor. Fırtınalar, yağmurlar, dolular… Hepsi çok şiddetli oluyor. Çözüm fosil yakıtları sıfırlamakta. Çözümleri biliyoruz, uygulamalarda çok sorun var. Bilmek yetmiyor; bilgi, beceri, yetkinlik, uygulama, teknolojik gelişmeleri olarak sürdürülebilirlik gerektiriyor.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST