Kurşunlu direniyor… ”Yeniden mücadelemiz başlayacak”

KALEM Farkıyla...

Kurşunlu direniyor… ”Yeniden mücadelemiz başlayacak”

Çanakkale’nin Kurşunlu Köyü’nde sona eren maden mücadelesi yeniden başlıyor. Maden çalışmalarının yeniden başladığını söyleyen Bülent Özüren, ”Kurşunlu Köyünün örgütlü mücadelesi sonuç almıştı; yeniden mücadelemiz başlayacak. Bu köye ve doğasına kıyacaklar karşılarında Kurşunlu Köylülerini omuz omuza bulacak” dedi.

Kurşunlu Köyün tepesinde, Skepsis antik kentinin sınırında işletilen feldspat madeni 2013 yılında köylülerin haftalarca süren direnişinin ardından mahkemece durdurulmuştu. ‘ÇED gerekli değildir’ kararı iptal edilen şirket yeniden ÇED sürecine başladı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden dün yapılan açıklamada, ”Çanakkale İli Bayramiç, ilçesi Kurşunlu Köyü mevkiindeki Zafer Mad.Nak. San. Ve Tic.Ltd. Şti. tarafından yapılması planlanan İR 52259 (ER:2408306) Feldspat Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi Kapasite Artışı projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Komisyon çalışmaları ve halkın görüşleri dikkate alınarak Bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararı verilmiş olup; ÇANAKKALE Valiliği(Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından kararın halka duyurulması gerekmektedir. Ayrıca, söz konusu projeye ait Nihai ÇED Raporu ve eklerinde belirtilen hususlar ile 2872 sayılı Çevre Kanununa istinaden yürürlüğe giren yönetmeliklerin ilgili hükümlerine uyulması, mer’i mevzuat uyarınca ilgili kurum/kuruluşlardan gerekli izinlerin alınması gerekmektedir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur” ifadelerine yer verildi. Kurşunlu Köyü’nde gerçekleştirdiği açlık grevi ile konuyu ulusal medyaya taşımayı başaran ve köyde madene karşı mücadeleyi perçinleyen köy sakinlerinden Bülent Özüren, tüm bu gelişmeler sonrasında sosyal medyadan bir açıklama yaparak; ”Kurşunlu Köyünün örgütlü mücadelesi sonuç almıştı; yeniden mücadelemiz başlayacak. Bu köye ve doğasına kıyacaklar karşılarında Kurşunlu Köylülerini omuz omuza bulacak” dedi.

AÇLIK GREVİNDEN DURAN KÖYLÜ EYLEMİNE
2011 yılında 7.74 hektar alanda 200 bin ton/yıl üretim kapasitesi ile çalışması planlanan feldspat madeni için Çanakkale Çevre ve Orman İl müdürlüğü tarafından ‘ÇED gerekli değildir’ belgesi verilmişti. Bu belgenin ardından üretime başlayan şirket 2013 yılında işletmeye 7.18 hektar daha ilave ederek üretim kapasitesini 300 bin ton/yıla çıkarmayı planlamış, Çanakkale Çevre ve Orman İl Müdürlüğü buna da ‘ÇED gerekli değildir’ onayı vermişti. Kurşunlu köylüleri ve muhtarlık ‘ÇED gerekli değildir’ kararına yönelik dava açarken, maden alanına kurdukları çadırlarla açlık grevi başlatılmış ve şirketin faaliyetine son vermişlerdi. Köylülerin ağaçlara kendilerini bağlama, ‘duran köylü’ eylemine kadar giden eylemleri sonrası mahkeme şirkete verilen izni iptal etmişti. Bu kararın ardından üretime ara veren madenci şirket, şimdi hazırladığı ÇED Proje tanıtım dosyası ile yeniden üretim için ÇED sürecini başlatmış oldu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST