‘Laiklik güzel şey’

KALEM Farkıyla...

‘Laiklik güzel şey’

‘Laiklik güzel şey’

İran’da başörtüsü yasağına uymadığı gerekçesiyle ‘ahlak polisi’ tarafından darbedildikten üç gün sonra ölen Mahsa Amini’nin ölümüne tepkiler dinmiyor.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin başörtüsü takma kurallarına uymadığı gerekçesiyle ‘ahlak polisi’ tarafından gözaltına alındıktan sonra öldürülmesine isyan dinmiyor. İranlı kadınlar, ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitiren 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ölümünü protesto etmek için saç kesme eylemi başlattı. İran’da başlayan protesto dünyaya yayılıyor. Protestoya Türkiye’den de destek geldi. Hem İran’da, hem de diğer ülkelerde protesto gösterileri sürerken, sosyal medyada da konu gündem oldu. Bozcaada Belediyesi yaptığı paylaşımda, “Laiklik güzel şey” dedi.
İşte o paylaşımlardan bazıları…
Börklüce Hareketi:
İran’da bazı şeyler değişiyor. İran’da bir erkek başörtüsü takmayan bir kadına vuruyor ve halk harekete geçiyor.
Xezal:
Bir şey uğruna savaşmak istemiyorum.Sadece başkalarından izin alma gereği duymadan kendim olabilmek ve istediğimi yapabilmek istiyorum.
Bozcaada Belediyesi:
Laiklik güzel şey.
Nagi:
saçı göründü diye İran’da katledildi. Türkiye’de şeriat naraları atan kadınlar bu videoya iyi bakın. Şeriat kadına ve çocuğa yaşam hakkı tanımaz. İlle de Cumhuriyetten memnun değilseniz İran’a gidin.
Zübeyde Baran:
Kadının saçına takılan bütün yobazları lanetliyorum. Kadın ister açık, ister kapalı tutar saçını. Bu kimsenin idaresinde olmamalı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST