“Lapseki bu kış doğal gazı kullanacak”

KALEM Farkıyla...

“Lapseki bu kış doğal gazı kullanacak”

“Lapseki bu kış doğal gazı kullanacak”

Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, ilçedeki doğalgazla ilgili son durum hakkında açıklamalarda bulundu.

Hem Çanakkale hem de Biga hattından Lapseki’ye gaz geleceğini söyleyen Başkan Eyüp Yılmaz; “Doğalgaz elde olmayan sebeplerle gecikti, ama biz de iki koldan gaza ulaşıyoruz” dedi ve gün saydıklarını belirtti. Doğalgaz girişi depo alanında basın mensuplarına açıklama yapan Başkan Yılmaz; bağlantı yapılacak boruları ve kazılan hendekleri yerinde gösterdi ve gelinen son seviyeyi; “Doğalgaz çalışmalarının %95’i bitti” diyerek açıkladı. Başkan Eyüp Yılmaz; Doğalgaz deposundan şehre verilmek üzere yapılacak çalışmalarda bir sorun olmadığını, BOTAŞ’ın vereceği gaz için döşenmesi gereken Biga ve Çanakkale’den Lâpseki’ye gelecek boru hatlarında gecikme olduğunu, bunun da tamamlanmasıyla tüm sorunun çözüleceğini belirterek; “Tahminen Kasım ayı içinde, evlerimizde iş yerlerimizde Doğalgaz yanacak” dedi.

Diğer hattan yararlanma imkânı olacak

“Lâpseki’nin bazı ilçelere göre daha şanslı olduğunu söyleyebilirim” diyerek sözleri sürdüren Başkan Yılmaz; “Doğalgaz, Çanakkale’ye daha önce Çan üzerinden gitmişti. Lâpseki’ye gelen Doğalgaz boru hattı Çanakkale’ye de çekilip bağlanıyor. O durumda, Lâpseki’ye hem Çanakkale’den hem de Biga’dan bağlantı yapılmış oluyor. Biga üzeri gelen gaz ile Çanakkale üzerinden gelen gaz, bir durumda Lâpseki’de birleşmiş oluyor; öylece, Doğalgazı temin ettiğimiz iki hattan birinde herhangi bir şekilde bir arıza olursa, ilçemizde gaz teminiyle ilgili sıkıntı yaşanmayacak, diğer hattan yararlanma imkânı olacak” dedi.

Lapseki Doğalgaz konusunda bir şanssızlık yaşamıştır
Doğalgazın Lâpseki içi dağıtım işinde sorun olmadığına özellikle vurgu yapan Eyüp Yılmaz; “Halkımızdan artık yanıltıcı ifadelere itibar etmemelerini rica ediyorum. Belki bazı vatandaşlarımız tam olarak anlayamamıştır ya da maksatlı olarak konuşanların etkisinde kalmışlardır; o sebeple de o durumdaki hemşerilerimizin yanıltılmış olduklarını söylemek isterim. 2021-22 yılını adres gösterenler olduğunu biliyoruz. Lâpsekililer yanıltılmak istenmektedir, biliyoruz; ancak o tür iyi niyetli olmayanlar için önümüzdeki günler hoş değil; çünkü Doğalgaz bu kış Lâpseki’de evlerimizi ısıtacak ve ocaklarımızı yakacak. Allah’tan bir engel, bir afet olmadığı takdirde, Doğalgaz bağlantı sorunu çözülmüş olacak. BOTAŞ Genel Müdürü bizzat ilgilenmektedir; çünkü Lâpseki Doğalgaz konusunda bir şanssızlık yaşamıştır. Belediyemiz dışında gelişen olaylar, gecikmeye sebep olmuştur; BOTAŞ yetkilileri de bu durumun farkında olarak, özel bir gayret ve çaba içinde Lâpsekililerle doğalgazı buluşturmaya çalışmaktadır” diyerek Lapseki halkının duyarlılığına ve sabrına da teşekkür etti.

Kış tam bastırmadan Doğalgaz Lâpseki’de olacak
Gecikmenin sebebinin sorulması üzerine açıklamasını sürdüren Başkan Eyüp Yılmaz; “BOTAŞ, Türkiye’deki Doğalgaz taşıma ve bağlantı işlerini yapan kurumumuz. Devlet hazırlanan dosyalar üzerinden öncelikli olan yerleşim yerlerini seçer; ulaşım, nüfus, maliyet gibi ölçülere göre de öncelikli olarak ihaleye çıkarır. Lâpseki 14 ilçeyle birlikte ihale edilmişti. İhale sırasında, o 14 ilçenin belediye başkanı arasından bir tek ben vardım; bunu BOTAŞ yetkilileri de biliyor ve Lâpseki’yle özellikle ilgileniyorlar. Üzülerek söyleyeyim ki, o 14 ilçede bugün Doğalgaz var, bizde yok. Bize geç kaldı; sebep şuydu: BOTAŞ ihale kanunlarına göre şartları yerine getiren şirketlerden birine ihaleyi verdi. Lâpseki’de işe başlayan şirket, bir süre sonra işin arkasını getiremedi, çünkü iflas etti. Bu aksaklıktan ne BOTAŞ’ın ne de Lâpseki Belediyesi’nin bir kusuru var. Şartları yerine getiren bir şirkete iş ihale edilmiş, ama şirket bir süre sonra iflas etmiş. BOTAŞ da biz de ortada kaldık. İhaleyi yine BOTAŞ yapacaktı, çünkü işin asıl sahibi devletti, yani BOTAŞ idi. Lâpseki Belediyesi, gelen Doğalgazı dağıtırdı. Doğalgaz bir şehre ancak devletin imkânlarıyla gelirdi; ama gecikmişti. Şu bilinmelidir ki; devletin yaptığı ihalenin ve eski şirketin sözleşmesinin feshedilmesinin bir süreci vardı. Ayrıca bir de yeni ihale süreci vardı. İhale şartları tamamlanmadan askıya çıkan ihale süresi dolmadan, şartları yerine getirip getirmediği anlaşılmadan ya da bilinmeden, BOTAŞ ihaleyi herhangi bir başka şirkete veremezdi, vermedi. İnce eledi sık dokudu ve ihale ancak 15 Ağustos’ta gerçekleşti. Yeni şirkete yer teslimi henüz yapıldı. Biraz önce de söylediğim gibi, hem Çanakkale’den hem de Biga’dan gaz almak imkânına kavuşacağız. Komşularımız, Lâpsekili hemşerilerimiz bilsinler ki, BOTAŞ da biz de bu kış Lâpseki Doğalgazla ısınsın istiyoruz ve gerekenleri yapıyoruz. Tarih ve gün veremeyişimiz, ihaleyi alan şirketin çalışmasına bağlı olduğundan. Artık buraya kadar gelen Doğalgaz işi, evlere bağlanırken, bir hafta önce ya da beş gün sonra hesabı yapılmaz diye düşünüyorum. Ölçüyü-zamanı şöyle değerlendirelim ki, bu kış tam bastırmadan Doğalgaz Lâpseki’de olacak” diye sözlerini ekleyen Eyüp Yılmaz, Doğalgazın kış bastırmadan geleceğinden Lâpsekililerin emin olmalarını istedi.

Bağlantılar yapılacak olan Dalyan ve Çardak gibi bölgeler hakkında da bilgi veren Eyüp Yılmaz; Şehir içinde çalışma yapacak olan şirketin çalışma durumuna göre, merkezden dışa doğru bir yönelim olacağını, 2019 yılında Doğalgazın o bölgelere de ulaşması için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyerek sözlerini tamamladı.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST