Lise öğrencilerinden büyük başarı

KALEM Farkıyla...

Lise öğrencilerinden büyük başarı

Lise öğrencilerinden büyük başarı

İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında Roketsan tarafından düzenlenen “Alçak İrtifa Roket Fırlatma” yarışmasında 3. olan ve ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan alan Mavera-1 Roket Takımı Vali Orhan Tavlı’yı ziyaret etti.

İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde kazandıkları başarıyla Çanakkale’ye büyük bir gurur yaşatan Biga Atatürk Fen Lisesi öğrencileri Emin Berke Tülümen, Yusuf Burak Dağıstanlı, Biga Anadolu Lisesi Öğrencisi Ahmet Dağıstan’la görüşen Vali Orhan Tavlı, öğrencilerin heyecanını ve mutluluğunu paylaştı.Ödüllerini Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alan başarılı öğrenciler yarışmaya hazırlık için yaptıkları çalışmaları ve İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde edindikleri izlenimleri Vali Orhan Tavlı’ya anlattılar.

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu, Çanakkale TEKNOPARK Genel Müdürü Erkan Bil, Biga İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, Biga Atatürk Fen Lisesi Müdürü Faruk Girgin’in de bulunduğu ziyarette öğrencileri başarılarından dolayı tebrik eden Vali Orhan Tavlı, başarılı öğrencilere her türlü desteğin verileceğini söyledi.Öğrencilerle bir süre görüşerek sohbet eden ve başarılarının devamını dileyen Vali Orhan Tavlı, üzerinde Troya teması olan Türk Hava Yollarının maket uçağını hediye etti.

“MUTLULUK VE GURUR DUYDUK”
Çanakkale Biga Atatürk Fen Lisesi 12. sınıf öğrencileri Emin Berke Tülümen, Yusuf Burak Dağıstanlı ve Çanakkale Biga Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Ahmet Dağıstanlı’dan oluşan Mavera takımı, başarı hikayelerini şöyle anlattı: “İlk olarak bu organizasyonu rastlantı sonucu fark ettik. Ardından Roket ve Robotik Fetih alanlarında başvurumuzu yaptık. 13 Eylül 2018’de yarışma alanına gidene kadar bir çok zorluk aştık, bunlardan en büyüğü pek bariz imkansızlıklar ve tecrübe eksikliğidir. Örnek olarak kurum bizlerden roketin 1500m yüksekliğe çıktığında bölünmeyi yapabileceğine dair bir test istedi. Bizim elimizde bir basınç test odası yoktu biz elimizdeki imkanlarla; bir cam fanusa cihazları yerleştirdik,fanusun altına hava sızdırmayacak şekilde süt sağma makinesini yapıştırdık ve bu şekilde bir basınç testini gerçekleştirdik. Bu ve benzeri imkansızlıklarla adeta boğuştuktan sonra yarışma günü geldi çattı. 13 eylül sabahı büyük bir heyecan ile başladı. Roketsan ve İTÜ Pars roket ekibinden birçok insanı tanıdık. Aynı rapor aşaması gibi çok zorlu bir montaj aşamasından geçtik, öyle ki birçok takım bu aşamayı tamamlayamadı. Montaj Aşamasından sonra fırlatma aşaması belki de hayatımızın en heyecanlı günü idi. Buraya kadar olanların ne kadar zor olduğunu şöyle özetleyebiliriz; ilk günlerde 150 takım yarışmaya başvurdu, ilk elemelerde 80 takıma sonrasında ise tüm kategorilerde 28 takıma kadar düştük ve bu takımlardan sadece 9 takım tam görev yapmayı başardı. Yarışma sırasında bütün takımlar birbirleri ile adeta kardeş gibiydiler, her konuda birbirimize destek olduk. Bunu sebebi ise kendi başarılarımızın yanında bu çalışmayı vatanımız için yaptığımızı bilmemizdi, orada bir rakip yoktu ve hepimiz aynı takımdık Türkiye için. 22 Eylül günü büyük bir heyecan içinde sonuçları bekledik. Türkiye üçüncüsü olduğumuz açıklandığında büyük bir mutluluk ve gurur duyduk. Ödüllerimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan almak bizim için ayrıca büyük bir onurdu. Bizlerden desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ediyor, bu destekler sayesinde bundan sonra daha güzel başarılara imza atacağımıza inanıyoruz.”

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST