Mahalleli imza toplamaya başladı

KALEM Farkıyla...

Mahalleli imza toplamaya başladı

Özgürlük Parkı girişinde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin bir kısmının İmam Hatip Ortaokulu’na dönüştürülmesine karşı Esenler halkı imza kampanyası başlattı.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin bir kısmının İmam Hatip Ortaokulu’na çevrilmesine karşı çıkan Esenler halkı Özgürlük Parkında imza kampanyası başlattı. Kampanya öncesi mahalleli adına açıklamalarda bulunan Aynur Demirci, “İmza kampanyasında mahalleli adına bir konuşma yapan Aynur Demirci “Esenler’de çocuklarımızın geleceğine yapılan yeni bir saldırı ile karşı karşıyayız. Bir tarafta gittikçe artan öğrenci sayısına rağmen gereken en temel kaynak olan yer ihtiyacı bile karşılanamayan Cevatpaşa Ortaokulu, hemen yanı başında 13 öğrenciye için bir bina tahsis edilerek dayatılan Şehit Kıvanç Kaşıkçı İmam Hatip Ortaokulu. Cevatpaşa Ortaokulu’nda geçen yıl 5 sınıfa kayıt yaptıran öğrenci sayısı 280 iken bu yıl bu sayı 363 öğrenciye çıktı. Bu okulda artık 40 kişilik sınıflarda ders yapılırken bir adım ötesinde İmam Hatip dayatması için 13 öğrenciye özel bina tahsis edildi. Merkez Ortaokulu’nun İmam Hatip Ortaokulu’na dönüştürülmesinde olduğu gibi Esenler’de de mahallemizin ihtiyaçları hiçe sayılarak çocuklarımız adaletsiz bir eğitim ortamına mahkûm ediliyor.

İMAM HATİP OKULLARI BU POLİTİKANIN TUTMADIĞININ EN NET GÖSTERGESİ

Milli Eğitim Müdürüne de seslenen Demirci, “Geçtiğimiz yıllarda değerler eğitimi bahanesiyle sınıflarda imamları derslere sokmaya yeltenen ve oluşan tepkiler sonucu bu uygulamayı devam ettiremeyen Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü açtığı yeni İman Hatip okullarıyla gerici kuşatmayı artırırken boş kalan İmam Hatip okulları bu politikanın tutmadığının en net göstergesi. Biz Çanakkale’nin aydınlanmacı ve ilerici yurttaşları olarak başlattığımız bu imza kampanyasıyla başta İmam Hatipleştirilen eski Merkez Ortaokulu ve Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin İmam Hatip Ortaokulu’na dönüştürülen binasının kentin ve bölgenin ihtiyaçlarına göre şekillendirilmesini talep ediyoruz ve bu açıkça görülen ve Çanakkale halkı tarafından her türlü başkaya rağmen tercih edilmeyen ihtiyaç fazlası İmam Hatip okulları kapatılmalı.  çocuklarımız gerici dayatma politikaların uğruna 40-45 kişilik sınıflara mahkum edilmemelidir. Bunun için mücadele edeceğimizi ilan ediyoruz ihtiyaç fazlası olduğu gerici dayatmalara teslim olmayacağız, çocukların laik, bilimsel ve parasız eğitim hakkı için mücadele edeceğiz” dedi.

ARADAN 5 YIL GEÇTİ AÇILMADI

Mahalliye destek olmak için Basın açıklamasına katılan Merkez Ortaokulu Gönüllüleri Derneği Başkanı Ümmehan Erdem ise yaptığı açıklamasında, Merkez Ortaokulu’nun İmam Hatip Ortaokulu’na çevrilmesi sürecine değinerek “Merkez Ortaokulu, depreme dayanıksız diye yıkıldı ve kısa bir süre sonra burası İmam Hatip Ortaokulu diye açıldı. Bunun için yaptığımız başvurularda, geçici bir uygulama olduğu söylendi.  Hatta yetkililer ‘Bir yıl sonra Merkez Ortaokulunun pankartını beraber asacağız’ dediler.  Aradan 5 yıl geçti Merkez Ortaokulu hala açılmadı. Yaptığımız pek çok çalışmalarda, hiç olumlu yanıt alamadık.  Merkez Ortaokulu, Cevatpaşa’nın en uygar, en çağdaş, en bilimsel ve en layık eğitim veren okuluydu.  Bugün Merkez Ortaokulu öğrencileri taşımalı eğitim sistemi ile Esenlerdeki Cevatpaşa Ortaokuluna gitmektedir.  Bizler Cevatpaşa Mahallesi velileri ve Merkez Ortaokulu gönüllüleri olarak Merkez Ortaokulunun yeniden açılmasını, Çağdaş, bilimsel, laik eğitim uygulaması ile eğitim ve öğretimine devam etmesini istiyoruz” dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından Esenlerliler imza kampanyasını başlattı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST