Marmara beşik gibi sallandı

KALEM Farkıyla...

Marmara beşik gibi sallandı

Marmara beşik gibi sallandı

Cumartesi günü sabahı Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda hareketlilik yaşandı. Kandilli Rasathanesi verilerine göre büyüklüğü 0.8 ile 3.1 arasında değişen 50 artçı deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları Enstitüsü’ne göre;Cumartesi günü ilki saat 06.26’da, en şiddetlisi ise 08.15’de gerçekleşen depremlerin en büyüğü Richter Ölçeği’ne göre 3.1 olarak tespit edildi. Sayısı 50’yi bulan depremler, Marmara Denizi’nde Tekirdağ’a bağlı Güzelköy açıklarında arka arkaya meydana geldi. Jeoloji Profesörü Doğan Perinçek konuyla ilgili sosyal medya hesabından değerlendirmelerde bulundu.

“Deprem fırtınası”

Perinçek yaptığı değerlendirmede şunları söyledi; “Marmara’da deprem fırtınası. Sabah 6.33 te Kıyıya yakın alanda başladı. 3 öncü depremi 2.8 büyüklükte deprem izledi. Ardından çok sayıda deprem ve bunlardan biri 2.9 büyüklükte Devamında birde 2.8 büyüklükte deprem var. Artçılar devam ediyor 4 saatte 47 deprem yaşandı. Deprem odaklarının genel doğrultusu KAF ana fayından farklı. Kuzey-kuzeydoğu – Güney-güneybatı uzanıyor. Depremlerin batı yönünde ilerlemesini engelleyen bir kütle varmış gibi yönünü Güneybatıya çevirdiği gözleniyor. Bu yönde devam edip Karabiga kıyılarına yakın alanlarda artçılar olacak mı? Bu depremler Biga Çan dolayı için bir uyarımı? Bekleyip göreceğiz.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST