“Marmara ve Boğaz’lar Ölmüş”

KALEM Farkıyla...

“Marmara ve Boğaz’lar Ölmüş”

“Marmara ve Boğaz’lar Ölmüş”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi akademisyenlerinden Profesör Dr. Osman Demircan, geçtiğimiz gün mavi bayraklı plajlardan birinde gözlemlediği kirliliği çarpıcı sözlerle anlattı. Demircan, eskiden canlıların üzerine basmamak için zor yürüdüğü denizin şimdilerde bomboş olduğunu ifade ederek, “Galiba Boğaz’ın onda üçü kanalizasyon suyu… Önceden üzerlerine basmamak için zor yürüdüğüm plajda ne balık, ne midye ne yengeç, ne vatoz yavruları, ne denizyıldızları hiçbir canlı yok; Marmara ve Boğaz’lar ölmüş” dedi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi akademisyenlerinden Profesör Dr. Osman Demircan, denizlerde giderek artan kirlilik ve deniz canlılarının azalan yaşamını çarpıcı sözlerle gözlerler önüne serdi. Demircan, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda şöyle dedi:

“Marmara ve boğazlar ölmüş: İki gün önce mavi bayraklı plajlardan birindeydim Çanakkale Boğazında; bayrağa baktım hafiften lodos, deniz suyu bulanık yani kirli, ne kadar kirli? Tahminimce 7 litre temiz suya 3 litre kanalizasyon suyu eklerseniz ancak bu kadar olabilir, yani galiba boğazın onda üçü kanalizasyon suyu; Marmara Denizi çevresindeki 27 milyon nüfusu hatırlayın, bir günde denize akan kanalizasyonların derin deşarj suları ne kadardır dersiniz; en az yüz bin ton bir günde! Ve bu günlük yüz bin tonluk derin deşarj pisliği derin akıntının yoğunluğundan daha hafif olduğu için hemen üst akıntıya çıkıyor: Mavi bayraklı plajda gözlükleri takıp balık aradım, önceden üzerlerine basmamak için zor yürüdüğüm plajda ne balık, ne midye ne yengeç, ne vatoz yavruları, ne denizyıldızları hiçbir canlı yok; Marmara ve boğazlar ölmüş.”

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST