Meclis gerginliği meclisin dışına taştı

KALEM Farkıyla...

Meclis gerginliği meclisin dışına taştı

Meclis gerginliği meclisin dışına taştı

Çanakkale Belediye Meclisi Kasım ayı oturumunda Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan ile İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Burak Kunt arasında yaşanan gerginlik meclisin dışına taştı. İYİ Parti tarafından bugün bir basın açıklaması düzenlenerek Başkan Gökhan eleştirildi. Toplantıda, Çanakkale Belediyesi’ne bir de ‘boru’ eleştirisi vardı…

Çanakkale Belediye Meclis Kasım ayı oturumunda Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan ile İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Burak Kunt, İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Necati Gapran’ın geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklama nedeniyle karşı karşıya gelmişti. Mecliste yaşanan tartışma meclisin dışına çıktı. Bugün saat 14:00’da İYİ parti İl Binası’nda geniş kapsamlı bir basın açıklaması düzenlendi. Gerçekleştirilen açıklamaya İYİ Parti Mahalli İdareler Başkan Yardımcısı ve G.İ.K üyesi Rıdvan Uz, İYİ Parti İl Başkanı Selahattin Yıldızlar, İYİ parti Merkez İlçe Başkanı Necati Gapran, İYİ Parti Belediye Meclis üyeleri Burak Kunt ve Didem Güner, partililer ve basın mensupları katıldı. Toplantının başında konuşan İYİ Parti G.İ.K. üyesi Rıdvan Uz yerel ve ulusal gündemi değerlendirdi. Konuşmasının devamında mecliste yaşanan gerginliğe değinen Uz şunları söyledi; “Diğer illerde CHP ile uyum içerisinde çalışıyoruz. Çanakkalemizde de CHP’nin gerek il başkanı, gerek il yönetimi gerekse genel başkan yardımcısı, Milletvekili ve kadrolarıyla ve ilçe belediyeleriyle çok güzel uyum içerisinde özveriden kaynaklı hoşgörülü bir şekilde Çanakkale’ye hizmet noktasında birlikte yürüyoruz.  Bizim anlam veremediğimiz sadece CHP Çanakkale Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan Bey’in geçen gün mecliste, İYİ Partimizin 2’inci kuruluş yıldönümünde ‘bir partinin ilçe başkanı bunları söylemiş’ tabirini kullandı. Çanakkale’nin faydası ve menfaati doğrultusunda İYİ Parti doğruları söylemeye devam edecek. Çünkü biz Türk milletine bir söz verdik; biz cesurlar hareketiyiz, iyi ve doğru olan her şeyin arkasında duracağız dedik. İlçe Başkanımızın yaptığı açıklamalara ‘hadi bakalım söz hakkını siz kullanın’ gibi üslup noktasında bizi rencide eden davranış… Biz orada iki şey beklerdik: birincisi beraber olduğu koalisyon ortağının ikinci yılını kutlamasını beklerdik ama kutlama yerinde saldırıyla karşılaştığımızda bir üzüntü yaşadık. Sonra meclis üyemiz bu konuyla ilgili söz almak istediğinde söz verilmedi. Siz orada söz hakkı vermiyorsanız 17 yıllık tek adamlık sıkıntısı sizi sarmış anlamına gelir. Bizim siyaseten ve Çanakkale’nin menfaatine ilçe başkanımızın söylediği söze cevap belediye meclisi değildir. Belediye meclisleri halka ve Çanakkale’ye hizmet edilecek yerdir.”

Kunt, Başkan Gökhan’a seslendi…

Uz’un ardından konuşan Belediye Meclis Üyesi Burak Kunt ise konuşmasının başında İYİ Parti olarak belediye meclisinde ikili diyaloglara girmemeye özen gösterdiklerini belirtti. Kunt konuşmasının devamında Çanakkale halkının mecliste yaşanan tartışmalara kaybedecek zamanı olmadığını ancak monologa da müsaade edemeyeceklerini belirtti. Kunt; “Ülgür başkanın konuyu anlamadığını düşünmüyorum, anlamak istemediğini düşünüyorum.” dedi. Devamla Ülgür Gökhan’a cevap veren Kunt: “Belediye personelinin servis bedeli olan 1 milyon 300 bin lirayı kooperatife ya da kendi personelinize ödeyiniz. Şayet siz bu ödemeyi yaparsanız bir ay önce yapmış olduğunuz zam yapılır mıydı? Yapılırsa ne kadar yapılırdı? Bizim hesaplarımızla yüzde 5 ila 10 arasında bir indirimi ön görüyoruz. Hangi kurumun servis ücretini vatandaş ödüyor? Bunu ödemesi gerek yer Çanakkale Belediyesi kurumudur.” dedi.

“Sessiz boru” konusu

Konuşmasını sürdüren Kunt, “sessiz boru” konusuna da değindi. 2017 yılında Çanakkale Belediyesi’nin almış olduğu ‘Çanakkale Belediye il sınırları içerisinde sessiz boru kullanılacak’ kararını anımsatan Kunt, Başkan Gökhan’ın sessiz boru konusunu sormalarına rağmen anlatmadığını söyledi. Sessiz borunun iyi bir ARGE gerektirdiğini söyleyen Kunt, konu hakkında standartların sağlanamadığını, bazı firmaların satmış oldukları borulara ‘sessiz’ diyerek Çanakkale Belediyesi’nin kabul edeceği hale getirdiğini dile getirdi. Ardından masanın altından çıkan normal bir borunun üzerine ‘sessiz’ yazılarak, Çanakkale Belediyesi’nin kabul edeceğinin belirtildiği borunun gösterilen şekilde olduğu ifade edildi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST