Meclis karıştı saflar değişti (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

Meclis karıştı saflar değişti (videolu haber)

Geçtiğimiz gün gerçekleştirilen İl Genel Meclis Toplantısı’yla başlayan şok üstüne şok yaşandı. Meclisin yeni başkanı, CHP’li üyelerin ön seçimle belirlediği Nihat Öner değil, CHP’den istifa ederek AK Parti ve MHP’nin desteğini alan Nejat Önder oldu. Önder, ertesi gün ise AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’la birlikte Ankara’ya giderek bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kendisine takdim edilen rozetle AK Parti’ye geçti. CHP İl Başkanlığı, aniden değişen safları “İhanet” olarak yorumlarken Nejat Önder ise “Bundan sonraki siyasi yaşamıma AK Parti’yle devam edeceğim” açıklamasında bulundu.

Çanakkale İl Genel Meclisi’nde geçtiğimiz gün Türk siyaset tarihine geçecek cinsten bir olay yaşandı. CHP’li Nejat Önder, son dakikada CHP’den istifa ederek bağımsız aday olarak Meclis Başkanlığı görevine talip olduğunu açıkladı. Henüz Önder’in adaylığının şoku atlatılamaz yaşanan yeni bir gelişme dengeleri tümden değiştirdi. Önder, AK Partili ve MHP’li üyelerin desteğini alarak İl Genel Meclisi’nin yeni başkanı seçildi.

ÖNDER’İN ROZETİNİ BİZZAT ERDOĞAN TAKTI
Yaşanan bu şoke edici gelişme Türk siyasi tarihinde yerini alırken Nejat Önder, dün ise Ankara’ya giderek AK Parti’ye üye oldu. Rozetini bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan alan Nejat Önder, sonrasında yaptığı açıklamada ise şu cümleleri kullandı:

“CHP, ATATÜRK’E SADECE LAZIM OLDUĞUNDA SAHİP ÇIKIYOR”
“Ben uzun yıllar CHP’de hizmet vermiş bir arkadaşınızım. Beni bugün AK Parti saflarına getiren, gelmemde en büyük neden, bizim partimizde Atatürk’e sadece lazım olduğunda sahip çıkılıyor. Atatürk demekten yüksünen üst düzeydeki partililerimizin çoğalmış olması, PYD ile komşuluğa bile razı olan Genel Başkan Yardımcılarının olmasından dolayı, bundan sonraki siyasi yaşamıma AK Parti saflarında devam etmemi sağlayacak olan, bu gururu yaşatan Çanakkale Milletvekillerimiz Bülent Turan’a, Jülide İskenderoğlu’na ve İl Başkanımız Naim Makas’a teşekkür ediyorum. Ben de bu saatten sonra AK Parti başarısı için çalışacağımdan kimsenin şüphesi olmasın.”
Nejat Önder’in rozet töreninde AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas ve İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Korkmaz da hazır bulundu.

CHP’DEN ÇOK SERT ELEŞTİRİ
Öte yandan CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural ise yaşanan gelişmelerin ardından CHP İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan, CHP İl Genel Meclis Üyesi Nihat Öner ve İl Genel Meclisi Eski Başkanı Sadık Göğüsgeren’le birlikte basının karşısına çıkarak açıklamalarda bulundu.

“BU, ÇANAKKALE HALKINA BİR İHANETTİR”
CHP’li Ural, açıklamasında Önder’le ilgili oldukça sert açıklamalara yer verdi. Ural, şöyle konuştu: “Genel Meclis Başkanlığı seçiminde partimizin başkan adayı olarak Sayın Nihat Öner demokratik bir seçim sonucunda grup kararı ile belirlenmiş olmasına rağmen beklenmedik bir şekilde Nejat ÖNDER son dakikada başkanlık adaylığını açıklamış, AKP – MHP ve 1 CHP Üyesinin oylarıyla İGM Başkanı seçilmiştir. Burada üzerinde durulması gereken, defalarca partimizin İlçe Başkanlığı ve bir dönem İl Başkalığını yapmış bir kişiliğin grup kararının üzerinden 24 saat geçmeden siyasi etiğe, insanlığa ve de Sosyal Demokrat değerlere uymayan ihanetidir. Bu yapılan partimize, Çanakkale halkına ve kendisine oy veren seçmenin iradesine ihanettir.”

“AKP SİYASETİNİN KİRLİ BİR ÖRNEĞİ…”
“Bu ihaneti Çanakkale halkı unutmayacaktır. Çünkü bizim inancımıza göre makamlar gelir geçer, kalıcı olan insanlık onurudur. Gerek dünya gerek Ülkemizin tarihi siyasi ihanetlerin örnekleriyle doludur. Bu ihanetleri yapanların hepsi tarihin çöplüğünde yerlerini almışlardır. Nejat Önder AKP’nin ülkemize getirdiği çürümüş ve kaypak siyasetin bir sonucudur. Nejat Önder makam için, rant için tüm değerlerin yok edildiği, pazarlık aracı haline dönüştürüldüğü AKP Siyasetinin kirli bir örneğidir. Tüm Kamuoyunun bilmesini isteriz ki; CHP Çanakkale İl Örgütü tüm üyeleri ile birlikte dimdik ayaktadır. Bu ihanete prim vermeyecek ve iktidar yürüyüşünü her zamankinden daha kenetlenmiş bir şekilde devam ettirecektir.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST