Mecliste de gündem ekonomi

KALEM Farkıyla...

Mecliste de gündem ekonomi

Mecliste de gündem ekonomi

Belediye Meclisi mayıs ayı toplantısı dün yapıldı. Toplantıda gündem ekonomik kriz oldu. İYİ Parti Grup Başkan Vekili Burak Kunt ile CHP Grup Başkan Vekili Erdal Gezen yaptıkları konuşmada ülkenin gerçek gündeminin ekonomi olduğunu belirtti. Kunt, “Bütün Ramazan şu kadar kişiyi doyurduk, ellerini sıktık gözlerinin içine baktık diyenlerden çok yorulduk. Mış gibi yapmayın. İnsanların elini sıkmak yerine fiyat artışalarına nasıl önüne geçeceksiniz bunun önerisini duymak istiyoruz” derken, CHP’li Gezen ise, “? Konut kiraları had safada. Bu kentte yakında kiralık konut yetersizliğinden barınma ihtiyacı olan aileler ortaya çıkacak. Yerel yönetim olarak bizler buna çare bulmak zorunda kalacağız” dedi.

Çanakkale Belediye Meclisi mayıs ayı toplantısı dün gerçekleştirildi. Toplantıyı Amerika seyahati nedeni ile katılamayan Başkan Gökhan yerine Başkan Vekili Birten Sarıbaş yönetti. Toplantıda İYİ Parti ve CHP Grup Başkan Vekillerinin sözleri damga vurdu. İYİ Parti Grup Başkan Vekili Burak Kunt yaptığı açıklamada, “Bugün Türkiye’nin tek bri gerçek gündemi vardır o da ekonomidir, açlıktır, yoksulluktur. Bugün sürekli televizyonlarda Millet İttifakı’nın adayı kimdir? O nedir? Bu nedir? Diyerek ‘Cambaza bak cambaza’ siyaseti yapmaya çalışanlar bizden değildir. Bu arkadaşların siyasi gayesi bizimle bir değildir. Bu ülkenin gündemini değiştirmeye çalışmanın bir maksadı bir gayesi yoktur. Bu iş kime yarıyor lütfen tüm kamuoyu bir düşünsün isterim. Son anketlerde de İYİ parti’nin oy oranlarının Çanakkale’de yükseldiği görülmektedir. Sürekli sahadayız diyenlerden yorulduk. Bütün Ramazan şu kadar kişiyi doyurduk, ellerini sıktık gözlerinin içine baktık diyenlerden çok yorulduk. Mış gibi yapmayın. İnsanların elini sıkmak yerine fiyat artışalarına nasıl önüne geçeceksiniz bunun önerisini duymak istiyoruz. Gittiğiniz yerlerde el sıkmaktan daha ötesini yapmanızı bekliyoruz. Çok samimi sorıuyorum: Türkiye’de enflasyonla mücadele ediliyor mu? Eylül ayından beri ne yaptınız? Gerçekten buna inianıyor musunuz? Siz bu iktidara otobüs durağının yerini değiştirirken vatandaşara soracağız diye geldiniz. Merkez faizini indirirken kime sordunuz? Dinimizle alay edenleri büyükelçi yaparken kime sordunuz? Siz faizi indirmeyi başarı olarak görüyorsunuz. Siz hatanız olduğunu kabul etmiyorsunuz ki ekonomiyi enflasyonu düzeltin. Gerçekten bugün faizler düştü mü? Yüzde 13-14 ile vatandaşın parasını toplayanlara aynı parayı vatandaşa 23 ile 25 ile hatta 30’la kredi veriyor. İhracat rekoru kırdık diye ortada gezen bir bakanımız var ama dış ticaret açığı yüzde 75 ile rekor kırdığından bahseden yok. Sanki ihracatı iktidar yapıyor, ithalatı muhalefet yapıyor. Çok ilginç. İnadınızdan vazgeçtin hatanızı kabul edin. Liyakatli ekonomi kadrolarını acilen iş başına getirin. Çok yorulduk.Gençlerimiz maalesef ne iktifar partisin ne de diğer siyasi partileire dertlerini anlatamıyorlar. Onları hor görmek, ‘Giderlerse gitsinler’ demek yerine anlamaya çalışın. Hata yapan sizden olsa dahi tepki gösterin. Size oy vermeyeni zillet, illet ilan ettiniz. Hakkaniyet ile yaşamak isteyeni yerin dibine sokup pudra şekeri sevenleri baş tacı ettiniz” ifadelerini kullandı.

KONUT KİRALARI HAD SAFADA
CHP Grup Başkan Vekili Erdal Gezen ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ramazan Ayı’nı geride bıraktık. Maalesef bu iktidar olduğu sürece bayramlarımızı coşkuyla kutlayamıyoruz. TÜİK yıllık enflasyonu yüzde 70 olarka tanımladı. Yani siyasi iktidarın 20 yıllık icraatları sonucunda aldığı yerden bitirdiği yere teslim edeceği değil, daha korkuncu eğer bir erken seçim olmaması halinde önümüzdeki kış da üç rakamlı haneleri rakamlarla Türkiye tarihinin en kötü ekonomisini, sıkıntılarını yaşamaya aday bir zamana gidiyoruz. Çanakkale esnafını dolaşıyor musunuz? Konut kiraları had safada. Bu kentte yakında kiralık konut yetersizliğinden barınma ihtiyacı olan aileler ortaya çıkacak. Yerel yönetim olarak bizler buna çare bulmak zorunda kalacağız” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST