Mecliste ittifaklar çatıştı, Gökhan ile Kunt arasında gerginlik…

KALEM Farkıyla...

Mecliste ittifaklar çatıştı, Gökhan ile Kunt arasında gerginlik…

Mecliste ittifaklar çatıştı, Gökhan ile Kunt arasında gerginlik…

Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan ile İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Burak Kunt, İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Necati Gapran’ın geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklama nedeniyle karşı karşıya geldi. Mecliste yaşanan tartışma önümüzdeki günlerde Kunt’un gerçekleştireceğini belirttiği basın açıklaması ile yeniden alevleneceğe benziyor…

İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Necati Gapran, geçtiğimiz günlerde yazılı basın açıklamasında bulunarak, belediye personelinin ücretsiz kullandığı kamu hizmetinin yılda 1 milyon 306 bin 500 Türk Lirası maliyet ortaya çıkardığını ve bu maliyeti ücretli toplu taşımadan yararlanan diğer kesimlerin ödediğini dile getirmişti. Gapran yaptığı açıklamada; “Bir binişin 3.25 TL olduğu hesabını yaparsak, bir yılda 1 milyon 306 bin 500 Türk Lirası maliyet ortaya çıkmaktadır. Belediye personelinin ve ailesinin ücretsiz biniş haklarının Çanakkale halkına yıllık maliyeti 1.3 milyon Türk Lirasının üstündedir. Bu bedel ne araç sahiplerine ne de Çanakkale halkına ödettirilmemelidir” ifadelerini kullanmıştı. Kasım ayı Belediye Meclis toplantısında bu konuya cevap veren Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan konu hakkında kamuoyunu doğru bilgilendirmek istediğini belirterek; “Belediye personelimizin servis ihtiyacıyla ilgilenmemiz gerekir, servis hizmeti vermemiz gerekirdi. Belediye personelimize 365 günün içerisinde bulunan 275 işgünü, günde bir biniş bir dönüş hesabı ile yılda 550 binişlik bir kart veriyoruz. Bu binişlerde onlardan yüzde 1 katılım payı ve artı kart parası alıyoruz. Gerek Sayıştay denetçileri gerekse Mülkiye denetçileri tarafından denetleniyoruz. Sayıştay denetimi raporunda ‘Belediye meclisinin 6 Ocak 2016 tarih ve esasları düzenlemeye yönelik müspet bir adımdır. İdarenin ifadesinden servis olarak uygulanmasında bir sakınca görülmemektedir’ diyor. Pratik bir çözüm olarak gerek halk otobüslerinden, gerekse belediye otobüslerinden belediye çalışanları işçi ve memurlar yıllık 550 binişlik katılım payı ve kart parası vermek suretiyle yararlanabilir. Bu uygulamadan belediyeden 1370 personelinden 750 kişi yararlanıyor” dedi.

Gökhan: “Sonra istediğiniz kadar konuşun”

Başkan Gökhan’ın cümlesini bitirmesinin ardından İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Burak Kunt; “Söz hakkı doğmuş mudur başkanım?” dedi. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise; “Kimseye söz hakkı doğmamıştır. Çünkü söz sizin değil; ama söz alıp bu konu hakkında bir şeyler söyleyebilirsiniz. Müsaade edin bitireyim ondan sonra istediğiniz kadar konuşun” dedi ve konuşmasına devam etti.

Kunt: “İtirazımız bütçede gözükmemesi”

Bu diyaloglardan yaklaşık 5 dakika sonra Belediye Başkanı Gökhan, İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Burak Kunt’a “buyurun cevap hakkınızı kullanın, dinleyelim” dedi. Bahsi geçen açıklamayı İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Necati Gapran’ın gerçekleştirdiğini anımsatan Belediye Meclis üyesi Kunt; “Konuyla ilgili sizin söyledikleriniz doğrultusunda yaptığım hesaplar 750 kişi 550 binişten yüzde 1 katılım payı düştüğünüzde 1 milyon 327 bin liralık bir rakam ortaya çıkmaktadır. Buradaki itirazımız, verdiğiniz servis hizmetinin faaliyet raporunda ve bütçenizde göremiyoruz oluşumuzdur. Bu maliyet işçi arkadaşlarım, öğrenci kardeşlerim ve memurların üzerine yüklenmek durumunda kalıyor. Bunu ödeyenler her seferinde 3.25 ya da 2.80 bilet parası ödeyen Çanakkaleli hemşehrilerim. Bizim teklifimiz servis hizmetinin bütçede gösterilmesi ” dedi.

Gökhan: “İtirazınızın mantığı yanlıştır”

Devamla konuşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan;”Bütçeden harcamadığım hiçbir harcamayı bütçede gösterme şansına sahip değilim. Zaten bir para ödemiyoruz sadece o arkadaşlar ücretsiz binip gidiyorlar. Biz belediye olarak hiç kimseye cebimizden para vermiyoruz. Biz bu hizmeti arkadaşlarımıza hak olarak vermişiz, bunu Sayıştay da onaylamış bunun tartışacak bir tarafı yok. İtirazınızın mantığı yanlıştır” dedi.

Kunt basın açıklaması yapacak

Öte yandan meclisin ardından sosyal medya hesabından açıklamada bulunan İYİ Parti Meclis Üyesi Burak Kunt; “Ülgür Gökhan’ın tarafıma söz vermiyorum diyerek sansür uygulamasını şiddetle kınıyorum” dedi. Kunt aynı gönderisinde, cevap hakkını önümüzdeki hafta yapacağı bir basın açıklaması ile kullanacağın belirtti.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST