Medyada “pes dedirten” ayrımcılık: Ulusala serbest yerele yasak!

KALEM Farkıyla...

Medyada “pes dedirten” ayrımcılık: Ulusala serbest yerele yasak!

Medyada “pes dedirten” ayrımcılık: Ulusala serbest yerele yasak!

Geçtiğimiz hafta Çanakkale’de yaşanan ve bir çocuğun ölümüyle son bulan acı olayla ilgili alınan yayın yasağı kararı, ulusal medya tarafından yok sayıldı. Yerel medya konuya hassasiyet gösterip sessiz kalırken Sabah Gazetesi, yaşananları isim soy isim dahi vererek çarşaf çarşaf anlattı. Kamuoyu ise merak ediyor; Bu ihlal karşısında bir yaptırım uygulanacak mı?

VALİ AKTAŞ “ÇÖZECEĞİZ” DEMİŞTİ, HİÇBİR ŞEY ÇÖZÜLMEDİ

Türkiye’de bir kesim ulusal medyaya karşı uygulanan kayırmaca hat safhaya ulaştı. Yerel medya ise gün geçtikçe, kent içinde yaşanan olaylardan en son haberi olan, ötelenen, asayiş bültenleri dahi tenezzül edilip gönderilmeyen bir üvey evlat konumuna getirildi. Bu can sıkıcı konu, Vali İlhami Aktaş’ın Çanakkale’ye tayin edidliği vakit bizzat kendisine de anlatılmış olmasına rağmen hala çözülemedi.

Yerel medya dış kapının dış mandalı olmaya, ajanslar ve ulusal medyanın bir kesimi ise adeta adrese teslim haber yapmaya, her türlü bilgi, belge ve dokümana rahatlıkla ulaşmaya devam etti. Öyle ki kent içinde basit bir kazadan, yapılan narkotik operasyonuna, hırsızlıktan cinayet ve istismara kadar pek çok adli olayın bilgisine ulusal medya kolaylıkla erişiyor!

Hal böyle olunca da kolluk kuvvetleri ve idari birimlerle arası iyi olan, birtakım çevrelerin desteğini arkasında hisseden bazı ulusal medya kuruluşları, amiyane tabirle “sülalesi rahat” bir habercilik modeliyle çalışıyor. Zira yerel medyanın geri durduğu, geri tutulduğu her alanda kendileri on adım öndeler!

YEREL MEDYA DAHA NE KADAR YOK SAYILACAK?

Geçtiğimiz gün yaşanan olay da tam anlamıyla pes dedirtti. Çanakkale’de vuku bulan ve bir çocuğun ölümüyle sonlanan olay, yerel medyanın çoğu kuruluşu tarafından “yayın yasağı” sebebiyle yazılmadı. Ancak Sabah Gazetesi, yerel medyanın çoğunun hassasiyetle yaklaşıp sessiz kaldığı olayı, çarşaf çarşaf yayınladı. Yine, yeni ve yeniden “yayın yasağı”na dair en ufak bir endişeleri bile olmadı.

YASALAR SABAH GAZETESİ’Nİ TEĞET Mİ GEÇECEK?

Şimdi merak edilen ise beli; Sabah Gazetesi’ne konuyla ilgili bir işlem yapılacak mı yoksa yerelin yüzüne inen devlet tokadı Sabah Gazetesini teğet mi geçecek? Hep birlikte göreceğiz.

***

İmza: Yerelin yersiz muhabirlerinden biri.

***

Düşünceleriniz...

Esra Çanlı

Esra Çanlı

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST