Mehmetçik’in isim babasına özel program

KALEM Farkıyla...

Mehmetçik’in isim babasına özel program

Mehmetçik’in isim babasına özel program

Biga Belediyesi, Çanakkale savaşlarında tarih yazan 27. Alay ve Seddülbahir Kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş’u anmak ve anlamak için program düzenledi.

Biga Belediyesi’nin organizasyonuyla düzenlenen yayın, Mehmetçiğin isim babası ve Seddülbahir Kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş’un, Bahçeli Köyü’ndeki evinin bahçesinde gerçekleşti. Biga Belediyesi’nin Facebook hesabından canlı olarak yayınlanan program bir ilke ev sahipliği yaparken, programın konukları, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Yapımcı ve Yönetmen Gökhan Tarkan Karaman ve Bigalı Mehmet Çavuş Derneği Başkan Yardımcısı Ömer Arslan oldu.
MEHMET ÇAVUŞ’UN BELGESEL ÇEKİMLERİ BAŞLADI
Tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkarak, farkındalık oluşturmak ve gelecek nesle aktarmak için çalışan Biga Belediyesi, anlamlı bir programı vatandaşlarla buluştururken Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Bigalı Mehmet Çavuş’un belgesel çekimlerinin başladığı müjdesini verdi. Başkan Erdoğan, “Biz istiyoruz ki derneğimizin ve dernek binamızın eksikliklerini bir an önce tamamlayarak Mehmet Çavuş’un Bahçeli köyündeki kabrine ve müzeye vatandaşlarımızın ziyarette bulunması. Hemen arkamızdaki Mehmet Çavuş’umuzun yaşadığı evin korunması kararı Kaymakamlığımız ve Belediyemizin çalışmasıyla tescili yapıldı. İnşallah kamulaştırma çalışmasıyla da restorasyonunun yapılarak Mehmet Çavuş’umuzun hatıraları burada yaşayacak” dedi. Tarihi ve milli değerlere yönelik çalışmalarını özveriyle sürdüren Başkan Erdoğan, “Biga’daki tarihi değerlerimize ve kültürel zenginliklerimize sahip çıkma sorumluluğumuzu iyi biliyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız için tarihi alan başkanımızla, Mehmet Çavuş’un evi, Mustafa Münip Efendi’nin restorasyonu, Ulu Camii haziresi düzenlemesi ile birlikte şehitlikte incelemelerde bulunduk. Bir ilçede ne isteniyorsa hepsini bünyesinde bulunduran şehirde yaşıyoruz. 27. Alay özellikle yarısı Bigalılardan oluştuğu için bizim için çok kıymetlidir” dedi.
ADINI ALTIN HARFLERLE HER YERE YAZMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR
Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, programdaki sözlerinde “Türkiye’nin her köşesinden ve gönül coğrafyamızdan Çanakkale’deki yangını söndürmeye gelen millet evlarından bir tanesi Bigalı Mehmet Çavuştu. Yapılan çalışmalar ve verilen gayretlerle Mehmet Çavuş daha çok bilinmeye başladı ve böylece geç kalmış değerine daha çok kavuşmaya başladı. Bir yürek bir de kürekle düşmana karşı mücadele vermiş ve adını tarihe altın harflerle yazdırmış olan gerçek kahramanımızı gelecek kuşaklara aktarmak için çalışıyoruz. Biga’nın tarihine sahip çıkma derdiyle yola çıktığı için birçok kapıların açılmaya başladığını gördük. Şu anda onun gezindiği, ayak izlerinin olduğu bahçe içerisindeyiz ve tüylerimiz ürperiyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de taltifine mazhar olmuş ve savaş sonrası maaş dahi almayarak bize örnek olmuştur. Mehmet Çavuş savaşta canını ortaya koyduğu gibi yaşarken de kahramandır. Bigalı Mehmet Çavuş’un adını altın harflerle her yere yazmak bizim de boynumuzun borcudur. Alan başkanlığı olarak her çalışmanın arkasındayız. Çanakkale savaşları denildiğinde de 27. alayın bayrağını yukarıya taşıyoruz. Biga’nın tarihi üzerindeki tozu almak için çalışan ve alttaki mücevheratı çıkaran Bülent Erdoğan’a teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST