Memur-SEN zamlardan memnun

KALEM Farkıyla...

Memur-SEN zamlardan memnun

Memur-SEN zamlardan memnun

Memur-SEN Çanakkale Şubesi Başkanı Suat Özen kamu çalışanları ve emekliler adına yapılan toplu sözleşme kararının 20 yılda yapılanın en başarılısı olduğunu belirtti.

Memur-SEN Çanakkale Şubesi geçtiğimiz gün sendika binasında açıklamalarda bulundu. Başkan Suat özen toplu sözleşme için alınan kararı değerlendirerek şu ifadeleri kullandı, “Memur-sen camiası olarak 2022 ve 2023 toplu sözleşme görüşmelerinde taleplerimizi genel merkezimiz kamu işveren heyetine iletmişti. Yapılan görüşmeler neticesinde malum şartlarda uzlaşma sağlandı. Bunlarda her ne kadar algı olarak sönük görülse de aslında baktığınız zaman kamu çalışanları ve emeklileri adına son 20 yılda yapılan toplu görüşme ve sözleşmelerin arasında en başarılısı diyebiliriz. 2022 yılı için hükümet 5+7, 2023 için 8+6 zam verdi. Ayrıca kamu görevlilerinin kanayan yarası olan 3600 ek gösterge çalışması 2022 yılı içerisinde kesinlikle tamamlanacak. Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi var o da 2022 yılı içerisinde tamamlanacak. Toplu sözleşme ikramiyesi 400 TL’ye çıkarıldı. Toplu sözleşme ikramiyesi sanki sendikalar kendisi kendilerine para alıyormuş gibi bir algı var. Böyle bir şey yok çünkü normal bir üyenin ancak kanunen kesintisi binde 5 olur. Yani buda rakamsal olarak 25-30 lira arasında bir rakama denk geliyor. Genel Merkezimize bu konuda çok teşekkür ederiz. Hakikaten çok değerli kazanımlar var, rakamsal olarak küçümseniyor gibi geliyor ama bugün sağlık çalışanlarına sabit ek ödeme vardır bizde. Sabit ek ödeme öğrenim durumuna göre değişir. Bu kazanımları rakip sendikalarımız değersizleştirmeye uğraşıyor. Alanda bir kirlilik yaratıyorlar, çalışan arkadaşlarımızın bunlara riayet etmemesi, itibar etmemesini tavsiye ediyoruz. Biz genel fotoğrafa baktığımız zaman son 20 yılın en çok kazanımı bol bir toplu sözleşme dönemi geçirdik. Biz bu toplu sözleşmenin başında Memur-sen genel merkezimiz diğer konfederasyonlara çağrı yaparak toplu sözleşme sürecini birlikte yürütme konusunda bir çağrı yapıldı. Kamu-sen buna olumlu karşılık verdi. KESK olumlu karşılık vermedi. Kamu sen ile son güne kadar gidildi son günde Kamu-sen masadan çekildiğini açıkladı. Daha önce sayın Cumhurbaşkanımız 4 meslek unvanı saymıştı, biz Memur-sen olarak talebimiz tüm kamu görevlilerini kapsayacak şekilde. Bunun resmi gazetedeki yayınlanmış halini yorumladığımız zaman meslek unvanları kaldırılmış tüm kamu görevlilerini kapsayacak şekilde bir çalışma yapılacak. Bunun anlamı şudur, bugün kamuda lise mezunu da var lisans mezunu da var. Bizim beklentimiz, talebimiz 1600’den maaş alan lise mezununa 600 puan ile 2200’e çıkarılması, ön lisans mezunu kişinin 3000’e yuvarlanması, lisans mezununun da 3600’e çıkarılması şeklindi. Bu zamanı geldiği zaman mecliste çalışma yapılacak ama tüm kamu görevlilerini kapsayacak şekilde yapılacak. Eksikler mutlaka vardır. Sendikacılık mücadeledir, biz mücadeleyi bırakmayacağız. Toplu sözleşme kamu çalışanlarına hayırlı olsun. Özellikle sağlık iş kolumuza baktığımız zaman gerçekten anlamlı kazanımlar var. Son 10 yılda kronik hale gelen özellikle ek ödeme konusuyla ilgili olumlu bir gelişme oldu”

Düşünceleriniz...

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST