Meskende yüzde 14 işletmelerde yüzde 25’e varan indirim

KALEM Farkıyla...

Meskende yüzde 14 işletmelerde yüzde 25’e varan indirim

Meskende yüzde 14 işletmelerde yüzde 25’e varan indirim

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, elektrikte yeni tarifeye geçilmesini öngören EPDK kararını duyurdu. Buna göre mesken aboneliklerinde indirim oranı yüzde 14, ticarethanelerin 30 kilovatsaate kadar tüketimlerinde ise yüzde 25’lik indirim yapılacak.
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, elektrikte yeni tarifeye geçilmesiyle alakalı EPDK’nın kararını duyurdu. Yeni tarifeye göre; “Buna göre mesken alçak gerilim tek zamanlı abone grubu için faturaya esas günlük ortalama 7 kilovatsaat olarak belirlenen tüketim miktarı, 1 Mart tarihinden itibaren düzenlenecek faturalar için günlük ortalama 8 kilovatsaat oldu. Yapılan yüzde 10’luk KDV indirimiyle mesken abonelerinin günlük;8 kilovatsaate kadar olan tüketim miktarları için kilovatsaat başına 1 lira 26 kuruş- 8 kilovatsaat üstündeki kısım için ise 1 lira 89 kuruş olarak uygulanacak. Düşük kademenin kapsadığı tüketim miktarının artırılmasıyla mesken abonelerinin nihai faturasına yansıyan indirim oranı yüzde 14’ü bulacak. EPDK’nin örnek hesaplamasına göre, 30 günlük fatura döneminde 240 kilovatsaat tüketimi olan bir mesken abonesi Şubat’ta ödediği 350 lira elektrik faturası yerine Mart’ta 302 lira ödeyecek. Yapılan diğer bir düzenlemeyle, ticarethane statüsündeki abonelikler için de kademe uygulamasına geçilecek. Mart ayından itibaren ilgili abonelerin günlük 30 kilovatsaate (aylık 900 kilovatsaat) kadar tüketimleri için yüzde 25 indirim yapıldı. Bu kademedeki ticarethane abonelerinin günlük 30 kilovatsaate kadar olan tüketim miktarları için kilovatsaat başına nihai fiyat 2 lira 5 kuruş olacak. Bu düzenleme 6 milyon 315 bin ticarethane abonesini, yani ticarethane abonelerinin yüzde 91’ini kapsayacak. Ayrıca EPDK tarafından Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli Tedarik Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslarda da değişiklik yapılarak mesken abone grubunun kapsamı genişletilmesiyle, 1 Mart’tan itibaren geçerli olmak üzere; mesken olarak kullanılan müstakil binalar, apartmanlar ve apartmanlar içindeki bağımsız bölümler, konut kooperatifleri ve konut siteleri ile bu yerlerin ayrı sayaç ile ölçümleri yapılan kalorifer, asansör, hidrofor, merdiven otomatiği, kapıcı dairesi ve benzeri ortak kullanım yerleri, ibadethaneler ile müştemilatı niteliğindeki lojman ve benzeri yerleri, AFAD tarafından kurulan geçici barınma merkezleri, iktisadi işletmeleri hariç olmak üzere dernek ve vakıf merkezleri ile bunların şubeleri, cemevleri, köylerde içme suyu temini ve dağıtımı amacı kullanılan tesisler mesken abone grubu kapsamına alındı”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST