Mevsim Geçişlerinde Beslenme Daha Da Önemli…

KALEM Farkıyla...

Mevsim Geçişlerinde Beslenme Daha Da Önemli…

Mevsim Geçişlerinde Beslenme Daha Da Önemli…

Grip, soğuk algınlığı, enfeksiyonlar ve alerjik hastalıklardan korunmak için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir. Sağlıklı ve hızlı bir şekilde iyileşebilmek için de özellikle bu dönemde mutlaka yeterli ve dengeli beslenmek gerekir.
Vit.A,vit C,vit E’nin doğal yollarla alımı hem beslenmeye renk hem de bağışıklık sistemine güç katar.
Beslenmenizi sonbahara uyumlayarak hem hastalıklardan korunur hem de iyileşme sürecini kısaltabilirsiniz.
C vit. dendiğinde aklınıza ilk büyük bardaklar ile sıkılmış portakal suyu gelmesin.
Bir adet kivinin içerdiği C vitamini, bir adet portakaldan fazla. Özellikle hasta olduğunuz dönemde günde 1 adet kivi tüketin. Ayrıca nar da içerdiği bileşikler ve yüksek antioksidan kapasitesi ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkiye sahip.
Sebzelerden maydanoz, roka, yeşilbiber, tere, karnabahar, ıspanak iyi C vitamini kaynaklarından. Örneğin, maydanozun çiğ halde ve sapları ile birlikte 5-10 dal doğranmadan, koparılarak tüketilmesi günlük C vitamin ihtiyacımızın bir kısmını karşılar. Maydanoza limon da ekleyerek vitamin değerini artırabilirsiniz.
Grip ve soğuk algınlığının tedavisi sırasında limon ilk akla gelen besinler arasında yer alır. Besinlerdeki C vitamininden yeterinde yararlanabilmek ve besin kaybını önlemek için yenmeden hemen önce hazırlanması gerekir.
Ayrıca meyvelerin bütün haliyle tüketilmesi vitamin ve posa açısından daha yararlıdır.
E vitamini ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlarda, sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller de yüksek miktarda bulunur. Hızlı bir şekilde iyileşebilmek için günde 1 avuç ceviz, fındık ve badem yiyebilirsiniz.
Yumurta, süt, balık, ıspanak, portakal, havuç, yeşilbiber, domates, kayısı gibi sarı, turuncu ve yeşil sebze ve meyveler, A vitamininden zengin besinler arasında yer alır. Bu besinlerin yeterli miktarda tüketilmesi ile vücuttan zararlı maddelerin atılması sağlanır ve savunma sistemi güçlenir.
Soğan ve sarımsağın bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkilerinden faydalanmak için soğanın yanmamasına, sarımsağın ise çiğ tüketilmesine dikkat edin.
Hastalık sırasında sıvı tüketimi çok önemli. Özellikle yeterli miktarda su içmek gerekir. Sıvı tüketimini artırmak için ise siyah çay ve kahve gibi vücutta diüretik etkisi olan içecekler yerine bitki çayları tercih etmelisiniz. Özellikle ıhlamur, rezene, adaçayı, nane, zencefil, kuşburnu gibi gribe karşı destekleyici olan bitki çayları içebilirsiniz.
Sağlık ve ağız tadı ile kalın

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST