Mevsimlik tarım işçilerine Şehitlik Turu

KALEM Farkıyla...

Mevsimlik tarım işçilerine Şehitlik Turu

Mevsimlik tarım işçilerine Şehitlik Turu

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü; Diyarbakır ve Şanlıurfa’dan Çanakkale’ye tarım arazilerinde çalışmak üzere gelen mevsimlik tarım işçilerini unutmadı. Altı, yedi ay gibi sürelerle kendi memleketlerinden tarım arazilerinde çalışmak üzere Çanakkale’ye gelen tarım işçilerine, tüm masrafları Çanakkale Valiliği tarafından karşılanan ve Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen Çanakkale Şehitlikleri gezisi düzenlendi. Geziye çoğunluğu kadınlardan oluşan 103 mevsimlik tarım işçisi katıldı.

Çanakkale Valiliği tarafından düzenlenen 29 Ekim Resepsiyonu’na davet edilen mevsimlik tarım işçilerinin burada Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ tarafından sorunları ve isteklerin dinlendiği sırada işçilerin Şehitlikleri gezmek istemeleri üzerine, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’nın talimatları doğrultusunda Çanakkale Valiliği tarafından finanse edilen ve Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen Şehitlik Turu düzenlendi. Çanakkale Şehitlikleri gezisinde, Mevsimlik tarım işçilerine iki rehber tarafından Gelibolu Yarımadası’nda gezilen alanlarda Çanakkale Savaşlarındaki tarihi olaylar tek tek anlatıldı. Yeni kurulan Alçıtepe Sahra Hastanesi, Sinevizyon Merkezi gezildi ve bu alanlar büyük ilgi gördü. Gezinin gerçekleştirildiği tarihin, Seddülbahir Kalesi’nin bombalanmasının ve 81 Er ve 5 Subayın şehit düşmesinin yıl dönümü oluşu, gezinin anlam ve önemini perçinleyerek katılımcıları duygulandırdı. Geziden oldukça memnun oldukları gözlenen tarım işçileri, ”Burada, ülkemizin dört bir yanından, vatan evlatlarının savaştığını ve bu topraklar için şehit düştüklerini gördük. Çok duygulandık. Gezinin düzenlenmesinde emeği geçen başta Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve İl Müdürü Erdem Karadağ olmak üzere herkese teşekkür ederiz” dediler.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST