“Milyonları geçici işçiliğe mahkum edecek yasal düzenlemelere geçit vermedik” (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

“Milyonları geçici işçiliğe mahkum edecek yasal düzenlemelere geçit vermedik” (videolu haber)

“Milyonları geçici işçiliğe mahkum edecek yasal düzenlemelere geçit vermedik” (videolu haber)

Çanakkale DİSK Genel-İş Şube Başkanı Metin Ceylan torba yasa içinde yer alan kıdem tazminatı ve emeklilik haklarını etkileyen yasa maddesinin geri çekildiğini belirterek, “Milyonları geçici işçiliğe mahkum edecek yasal düzenlemelere geçit vermedik” dedi.

Çanakkale DİSK Genel İş Şube Başkanı Metin Ceylan torba yasa içinde yer alan kıdem tazminatı, emeklilik hakkı, ihbar tazminatı gibi hakları etkileyen yasa maddesinin geri çekildiğini belirterek açıklamalarda bulundu. Ceylan açıklamasında şu ifadeleri kullandı, “Çocuklarımız ve geleceğimiz için alanlarda, meydanlarda, işyerlerinde direndik. Mücadelemiz sonuç verdi; Torba yasa içinde yer alan, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilere belirli süreli iş sözleşmeleri dayatan, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve iş güvencesini yok eden ve emeklilik haklarını tırpanlayan ilgili yasa maddeleri kanun teklifinden çıkarıldı. Benzer şekilde tam zamanlı çalışma yerine kısmi zamanlı çalışmayı teşvik eden yasa maddesi de geri çekildi. Meclis önünden işyerlerine kadar bulunduğumuz her yerde işçi sınıfının kazanılmış haklarına, 25 yaş altı ve 50 yaş ve üzerinden başlayarak adım adım tüm işçilerin kıdem tazminatının elinden alınmasına yönelik bu saldırıya direndik ve geri püskürttük. Milyonları geçici işçiliğe mahkum edecek yasal düzenlemelere geçit vermedik. Bu hak gaspı girişimine karşı işyerlerinde, meydanlarda, bulunduğu her yerde kararlılıkla ve inatla işçi sınıfının iradesini savunanları ve tüm üyelerimizi selamlıyoruz. İşçi sınıfı örgütü olarak, emek ve demokrasi mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğiz. Herkesin insanca çalışacağı ve insanca yaşayacağı emeğin Türkiye’sini kurmak için mücadeleye devam”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST