‘Muaf’tır medeniyet (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

‘Muaf’tır medeniyet (videolu haber)

‘Muaf’tır medeniyet (videolu haber)

Türk ekonomisindeki döviz çatlağı Koranavirüs pandemisi ile birlikte oldukça belirgin hale geldi. TL’nin Dolar ve Euro karşısındaki eriyişi, Avrupa vatandaşlarını ülkemiz sınırlarına yönlendirirken Çanakkale de cazibe merkezlerinden biri oldu. Tur şirketleriyle şehre gelen yabancı turistlerin mevcut refahı ve rahatlığı ise görenleri şapkaya önüne koydurup düşündürdü. Ülkeye vizesiz giren, cebindeki parayı düşünmeden yemek yiyip gezebilen, Türk vatandaşının 10 liraya satın alabildiğini kendi parasıyla 1 liraya mal eden Avrupalılar üstüne üstlük ‘maske ve sosyal mesafe’ kurallarından da kendilerini muaf tuttu.
Koronavirüs pandemisi, çoğu vatandaş için maddi ve manevi zorluklar içinde geçerken kimileri ise bu kriz dönemini fırsata çeviriyor. Zira halk ay sonunu getirme derdinde olsa da ekonomi çarkı dönmeye devam ediyor. Bunun manası ise açık; son dönemde döviz karşısında giderek eriyen Türk Lirası, Türk vatandaşının alım gücünü düşürse de Avrupalılar için kazançlı bir tatile dönüştü. Kendi memleketlerinde kazandıklarını burada 10’la çarpıp gönüllerince harcayan Avrupa vatandaşları tur şirketleriyle ülkemize akın ediyor. O yerlerden biri de Çanakkale oldu.
Geçtiğimiz gün kaydedilen bu görüntüler, maske ve mesafe kuralının yerinde yeller estiğini gösterdi. Zira yabancı turistler Türkiye’de sadece gönüllerince zaman geçirip alışveriş yapmıyor, Türk vatandaşının tabii tutulduğu kuralları da keyfi olarak ihlal ediyor. Muasır medeniyetin, acı reçeteden muaf olması ise Çanakkalelileri şapkayı önüne koydurup düşündürüyor. Ve akıllara o bilindik atasözü geliyor; “Avrupalının canı can da, bizimki patlıcana mı benziyor?”

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST