Muharrem Erkek’ten Assos Antik Limanı için soru önergesi

KALEM Farkıyla...

Muharrem Erkek’ten Assos Antik Limanı için soru önergesi

Muharrem Erkek’ten Assos Antik Limanı için soru önergesi

CHP Çanakkale Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Assos Antik Limanı’nda sürdürülen ve vatandaşlar tarafından da tepki toplayan ‘kaya ıslah çalışmaları’yla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılması üzere Meclis’e sorgu önergesi verdi. Erkek, önergesinde “Çalışmalar sebebiyle kapatılan 19 tesis için bir yardım planınız var mı? Yapılan çalışmalar esnasında tarihi dokunun bozulmaması için hangi önlemler alındı?” gibi sorular sordu.
CHP Çanakkale Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Assos Antik Kenti’nde bir süredir devam eden ve bölge halkının tepkisini çeken kaya ıslah çalışmalarıyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi verdi.
Erkek, önergesinde şu ifadeleri kullandı: “Çanakkale ilimiz Ayvacık ilçesi sınırları içinde yer almakta olan Assos Antik Liman Mevkii’nde bir Kaya Islah Çalışmaları, süredir devam etmektedir. Bu çalışmalar doğrultusunda 2021 yılının Haziran ayı başı itibariyle otel, pansiyon, kamp, restoran, büfe, çay bahçesi ve benzeri toplam 19 tesis kapatılarak tahliye edilmiştir. Planlama, ihale ve sonrası süreçlerin büyük tartışmaya neden olduğu çalışmayla ilgili yerel ve ulusal basına yansıyan görüntüler tepkilere yol açmıştır. Buna göre; binlerce yıllık tarihi bölgenin üzerinde iş makineleri önlem almadan gezinmekte, büyük bir özensizlik sergilenmektedir. Bu bağlamda bölge halkı tarafından da büyük tepkilere yol açan inşaat bu koşullarda devam edecek midir? Durdurulması yönünde bir çalışmanız var mıdır? Pandemi koşulları da göz önüne alındığında, büyük bir dar boğazın içine giren ve üstelik turizm sezonunda tasfiye edilen otel, pansiyon, restoran ve benzeri toplamda 19 tesis için bir yardım planınız bulunmakta mıdır? Çalışmayı gerçekleştirilen firma ile yapılan sözleşmede tarihi dokunun bozulmaması için ne gibi önlemler söz konusudur? Sorumsuz ve özensiz davranışlarla ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Yetkililerle ilgili herhangi bir yaptırımda bulunulacak mıdır?”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST