Müsilaj sorununa Bakanlık el atacak: Acil toplantıya gidiliyor! (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

Müsilaj sorununa Bakanlık el atacak: Acil toplantıya gidiliyor! (videolu haber)

Çanakkale Belediyesi Haziran Ayı Meclis Toplantısı, Altın Yıllar Yaşam Merkezi’nin bahçesinde gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale boğazına kabus gibi çöken müsilaj sorununa değindi. Gökhan, pazar günü Marmara Belediyeler Birliği tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katılacağı acil bir toplantıda konunun ele alınacağını ifade ederek, “Marmara Denizi’ne kıyısı olan şehirlerin belediye başkanları ile bir araya gelip müsilaj sorununu masaya yatıracağız” dedi.

Çanakkale Belediyesi Haziran Ayı Meclis Toplantısı, Altın Yıllar Yaşam Merkezi’nin bahçesinde gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın toplantıda değindiği ilk konu müsilaj sorunu oldu. Gökhan, “Denizlerimizdeki müsilaj sorunu ciddi boyutlara ulaştı. Biz denizin ütünü görüyoruz ama esas sıkıntı denizin altında. ÇOMÜ de deniz ürünleri fakültesi önderliğinde bir toplanı gerçekleştirdi bugün. Oradan da bilgi verdiler, zoom üzerinden ben de katıldım. Burada en büyük sıkıntı şu; maalesef Marmara’nın kirliliği üzerinden barındırıyor olmasının sonuçları bunlar. Marmara’da alt ve üst akıntılar var, orada alttaki kirlilik, ısının artmış olması, küresel ısınma bir bütün halinde olmuş. Bize düşense, bu kirliliğin içerisindeki en önemli unsur yerleşim yerlerindeki ve sanayideki atıkların denizleri kirletiyor olması” dedi.

“SARIÇAY KONUSUNDA BAŞARILI BİR SONUCA VARAMADIK”

Başkan Gökhan Çanakkale’de konuya dair tüm önlemlerin de alındığını ifade ederek şöyle konuştu: “Biz Çanakkale olarak bu konuda tedbirlerimizi aldık. Bizim tesislerimiz şu an bile 24 saat Bakanlık’ta izleniyor. Yani eğer çıktı suyunda standartlar dışında bir şey olursa bize bilgi geliyor. Sahillerde olan kokuyla ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Çanakkale olarak biz bu noktada elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Yalnız bir handikap var, Sarıçay’a maalesef 3 tane köyümüz atık suyunu arıtmadan vermeye devam ediyor. Barajın içindeki köylerden de yeteri kadar arıtılmamış atıklar baraja gidiyor. Bunu defeatle söyledik ama bir türlü başarılı bir sonuca varamadık.”

“ACİL DURUM TOPLANTISI YAPACAĞIZ”

Gökhan, sorunun çözümü için ise pazar günü gerçekleştirilecek toplantıyı işaret ederek “Marmara Belediyeler Birliği Başkanı’nın daveti üzerine Murat Kurum’un da katılımıyla, Marmara Denizi’ne kıyısı bulunan şehirlerin belediye başkanlarının katılımıyla acil durum toplantısı yapılacak, ona katılacağız” dedi.

“BRE ZINDIK!”

Başkan Gökhan, öte yandan Atatürk’e hakaret eden imamın sözlerini de ağır şekilde kınadı. Bunun bir meczupluk olduğunu söyleyen Gökhan şöyle dedi: “Bir meczup Atatürk için “Zalim ve kafir” ifadelerini kullandı. Akıllı ya bunlar Atatürk lafı etmiyorlar, bizim de zekamız yetmez ya anlamayız sanıyorlar. Sayın Cumhurbaşkanının huzurunda Atatürk’e bu ifadeleri kullandı. Her fırsatta sabrımızı zorlamaya devam ediyorlar. Bir yere kadar sabırlar taşma noktasına gelir. Sen kimsin başkasının Müslümanlığını sorgularsın? Bre zındık! Günaha giriyorsun. Ama maalesef Türkiye’de gelinen nokta bu. Bunları lanetliyorum.”

 

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST